Hlavní navigace

Aplikace pro stahování z P2P sítí: eDonkey

Ilustrační obrázek: Aplikace pro stahování z P2P sítí: eDonkey Určitě jste již někdy slyšeli o stahování ze sítě eDonkey. Ale jaký program pro stahování vybrat? Pro Tuto síť je několik zajímavých klientů, dnes si tři z nich představíme a uvidíte, že si vyberete.

Pokud vás zajímá jak síť eDonkey funguje, určitě si přečtěte článek na sesterském serveru Lupa.cz.

eMule

Program eMule patří mezi nejznámější programy pro síť eDonkey (donkey = osel). Jeho název je odvozen od zvířete Mula (kříženec osla a koně). Velikost programu pak sotva přesáhne tři MB a jeho instalace je velice snadná, protože jak instalace, tak celý program je v češtině. Po rychlé instalaci se vás pouze program zeptá na pár základních dotazů ohledně nastavení (není nutné nic měnit). To je vše. Program se spustí a vy jej můžete začít okamžitě používat.

Připojení na servery

eMule

Před tím, než začnete stahovat, je nutné se nejdříve připojit na server (ten nám pomůže při vyhledávání). Nahoře mezi ikonkami byste měli být přepnuti v ikonce „servery“ a na pravé straně byste měli vidět informační box „moje info“, kde se vám zobrazuje stav připojení. Nyní se pokusíme připojit do sítě eDonkey. Ze seznamu dostupných serverů si jeden vyberte, třeba ten, jehož název je vám nejsympatičtější (je téměř jedno, na který server se připojíte). Pak stačí kliknout na tlačítko připojit a je to, jste připojeni. Teď už jen zbývá nahoře přepnout na záložku „Kad“, stisknout tlačítko „bootstrap“ a jste připojeni i v druhé síti. Abyste se pokaždé nemuseli takto manuálně připojovat, program umožňuje i nastavit automatické připojení po spuštění. Nyní jste tedy připojeni do sítě a můžete směle hledat a stahovat soubory.

Hledám a sdílím

Je to opět velice jednoduché, stačí se nahoře v okně přepnout na ikonku hledání, pak pouze zadat název hledaného souboru, vybrat typ (zda audio, video, archiv apod.) a kliknout na tlačítko „start“. Program umožňuje i doplnění podrobnějších informací, jako je minimální / maximální velikost souboru, přípona a tak dále. Zapomenout nesmíte ani na položku sdílení, protože čím víc toho sdílíte, tím lépe vám síť umožní stahovat data od jiných uživatelů.

Klient eMule vzhledem sice neoslní, ale také nijak nezklame. Celkově se pak jedná zřejmě o nejlepšího stahovacího klienta pro P2P síť eDonkey, který je navíc kompletně v českém jazyce, stejně jako jeho webová stránka.

aMule

aMule

aMule by se dal označit jako „bratr“ výše zmíněného eMule. Dříve byl program aMule dostupný pouze pro počítače Mac (Apple), nyní je dostupný pro různé druhy operačních systémů, včetně Windows a Linuxu.

Program je podstatně větší než eMule, má víc jak 8 MB. Instalace je velice snadná, bohužel občas s vámi mluví česky a občas zase anglicky. Na tento problém narazíte i v samotném programu, ale nebojte se, valná většina důležitých textů je přeložena. Program nabízí i přehledné statistiky stahování a poměrně širokou paletu nastavení.

aMule sice již v některých aspektech za eMule zaostává, přesto se však jedná o dobrou volbu a určitě s tímto programem neuděláte žádnou chybu.

TrustyFiles

TrustyFiles

Jako poslední si dnes představíme program nazvaný TrustyFiles, jehož instalace probíhá sice jednoduše, ale zato bohužel v angličtině. Celý program je pak také lokalizován pouze do angličtiny. Na první pohled vás oslní svým vzhledem, časem však zjistíte, že se spíše jedná o slepeninu více programů v jednom, tedy především Internet Exploreru a Windows Media Playeru. Program však podporuje celkem 5 P2P sítí, takže stahování s ním může být opravdu rychlé.

Jak jsem již zmínil, program je bohužel anglicky a je jakousi slepeninou více programů v jednom. Pokud jste ale toto ochotni překousnout, TrhustyFiles vás obdaruje velkým počtem sítí, ke kterým se může připojit. Tak vám zajistí i rychlejší stahování než jeho konkurenti.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.