Avast! Antivirus: vyhlaste válku škodlivým kódům - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Avast! Antivirus: vyhlaste válku škodlivým kódům

Ilustrační obrázek: Avast! Antivirus: vyhlaste válku škodlivým kódům Viry a trojské koně jsou dnes stále větší hrozbou pro všechny uživatele a jejich počítače. Virů se po internetu šíří ohromné množství a neustále se snaží napadnout váš počítač. Vyhlaste jim válku!

Programů k ochraně vašeho PC proti virům a jiné „havěti“ je na trhu veliká spousta. Avast! Antivirus (dále jen Avast) je jedním z nich. Stojí za ním společnost Alwil Software, program tedy pochází z domácí produkce. Dnes si tento produkt představíme trochu podrobněji.

Před čím chrání?

Avast! Antivirus

Avast ochrání váš počítač jak před klasickými viry, tak před trojskými koňmi, rootkity (programy, které „maskují“ přítomnost virů) a spywarem (reklamní software, který odesílá data o uživateli). Chrání tedy před nejčastějšími druhy škodlivého obsahu. Po nainstalování se program schová do pozadí a vy na něj můžete směle zapomenout, funguje dále bez jakéhokoli vašeho zásahu.

Rezidentní ochrana

Avast! Antivirus

Antivirové programy nemají za úkol pouze vyhledávat a odstraňovat škodlivý obsah, ale především ho nesmí do počítače pustit. V programu Avast nám k tomuto účelu slouží tzv. rezidentní ochrana. Ta kontroluje právě probíhající činnosti uživatele, jeho pohyb na internetu a hledá „nákazu“. Celkově Avast obsahuje 7 typů rezidentní ochrany, mezi které patří například ochrana IM (komunikace po ICQ a podobně), kontrola vašich e-mailů, p2p štít (uTorrent, DC++) či webový štít, který kontroluje webové stránky na kterých se právě pohybujete. V případě nalezení nákazy jste varováni zvukovým signálem a vyskočením zprávy o nalezené nákaze. Tuto nákazu pak můžete odstranit, přejmenovat či umístit do truhly.

Hledáme viry

Avast! Antivirus

Máte-li podezření na viry ve vašem počítači, není nic jednoduššího, než nechat celý počítač zkontrolovat. Pravým tlačítkem klikneme na ikonku Avastu, která se nachází vedle hodin v oznamovací oblasti. V menu zvolíme položku „Spustit Avast! Antivirus.“ Po krátké kontrole na viry v operační paměti se dostáváme k přehlednému rozhraní pro hledání virů. Zde si můžeme jednoduše zvolit, kde a jak podrobně bude Avast viry hledat a zda bude procházet i zabalené soubory. Poté již pouze klikneme na tlačítko pro spuštění testu a námi zvolená místa se otestují na přítomnost virů.

Stáhnout antivirus Avast! Antivirus 4.8

Licence: Freeware
Podporované jazyky: Angličtina, Čeština
Operační systémy: Win Me, Win NT, Win XP, Win 2000, Win 2003

Avast! Antivirus

A cena?

Firma Alwil software nabízí svůj produkt ve dvou variantách – Profi a Home. Varianta Profi je vhodná spíše pro komerční využití, zato varianta Home je přímo na míru ušita pro použití na domácím PC, po jednoduché registraci (5 minut) na http://www.avast.cz/cze/home-registration.php obdržíte na e-mail registrační klíč k tomuto programu na rok zdarma.

 

Možné alternativy

Avast! Antivirus určitě není jediným nástrojem, který by vás dokázal spolehlivě ochránit před nejrůznějšími bezpečnostními hrozbami. Na trhu je řada stejně schopných konkurenčních produktů:

NOD 32 Antivirus

NOD 32 Antivirus

Tento produkt, pocházející od slovenské společnosti ESET, může být dalším ochráncem vašich dat. Těšit se můžete, mimo detekce virů, trojských koní, červů, rootkitů, spyware, adware, riskware a dalších typů škodlivého kódu, také na rozšířenu heuristickou analýzu a generickou detekci, která by měla odhalit některé neznámé či zcela nové hrozby. Rezidentní štít slovenského antiviru, stejně jako v případě Avastu, slouží pro nepřetržitou kontrolu souborů, příchozích a ochozích e-mailů a internetové komunikace.

NOD 32 Antivirus vám dále přinese inkrementální a automatickou aktualizaci virové databáze. Produkt se též pyšní řadou získaných ocenění. Oproti Avastu však ESET nenabízí žádnou bezplatnou verzi antiviru pro domácí uživatele.

Stáhnout NOD 32 Antivirus

Licence: Trial
Operační systémy: Vista-32, Win NT, Win XP, Win 2000, Win 2003

AVG Anti-Virus

AVG Anti-Virus

Antivir, který chrání uživatele před viry, trojskými koni, spyware, nevyžádanou poštou, hackery, rootkyty, programy typu exploit a dalšími hrozbami z webových stránek. Základní ochranu před viry a spyware pro systémy Windows lze stáhnout zdarma. Tato bezplatná verze obsahuje oproti plnohodnotné variantě méně funkcí a není pro ni zajišťována technická podpora. Je určena pouze pro soukromě a nekomerční použití.

AVG Anti-Virus obsahuje funkci LinkScanner. Ta spolupracuje s prohlížeči Internet Explorer a Firefox a v reálném čase zkoumá, zdali se nechystáte zamířit na stránku, kde by vám hrozilo potenciální nebezpečí. Tato funkce spolupracuje hned s několika databázemi závadových stránek (Google, Yahoo! a MSN), a je tedy neustále aktuální.

Stáhnout AVG Anti-Virus

Licence: Trial, Freeware
Operační systémy: Vista-32, Vista-64, Win XP, Win 2000, Win 2003

Kaspersky Anti-Virus

Kaspersky Anti-Virus

Kaspersky Anti-Virus je profesionální antivirový nástroj, který chrání počítač proti virům, červům, trojským koním, spyware, adware a dalším škodlivým programům nebo kódům. Kaspersky Anti-Virus ochrání i bezpečnost ICQ a dalších „kecálků.“ Ochrana probíhá samozřejmě také v reálném čase nebo lze kompletně prohledat vybrané složky či disky. Automatické aktualizace programu a virových databází jsou samozřejmostí.

Kromě standardních funkcí disponuje taktéž nástrojem pro vytvoření záchranného disku, ochranou proti vypnutí či zastavení antivirového programu, nebo opravou škod způsobených škodlivým kódem.

Stáhnout Kaspersky Anti-Virus

Licence: Trial
Operační systémy: Vista-32, Vista-64, Win XP, Win 2000, Win 2003

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.