Bojujte efektivně proti virům s Avira AntiVir - Slunečnice.cz
Hlavní navigace

Bojujte efektivně proti virům s Avira AntiVir

Ilustrační obrázek: Bojujte efektivně proti virům s Avira AntiVir Boj proti internetové havěti, tedy virům, spamu a spywaru, se může zdát jako nekonečný. Existuje mnoho programů, kteří se o ně dokáží postarat, a Avira AntiVir se k nim určitě řadí.

Avira AntiVir

Počátky vývoje Avira AntiViru sahají až k roku 1988, kdy německá společnost Avira uvolnila jeho první verzi. Za tu dobu se tento antivirový program vyvinul v účinného bojovníka proti virům a dalším internetovým hrozbám. Může se bez obav měřit s takovými hráči, jako je např. komerční NOD32 nebo Kaspersky – v testu AV-Comparatives získává vždy ohodnocení Gold a Advanced Plus Award, tedy ta nejvyšší.

Instalace

Instalační proces je velice jednoduchý, stačí pouze spustit instalační soubor a řídit se pokyny na obrazovce. Po úspěšném dokončení instalace se okamžitě spustí rezidentní štít, stáhnou se poslední aktualizace a váš počítač je od tohoto okamžiku plně chráněný.

Ochrana v reálném čase

Avira AntiVir - úvodní obrazovka

Rezidentní štít automaticky kontroluje všechny soubory, se kterými se právě pracuje a kromě toho také neustále skenuje vaše pevné disky. Rozpozná viry v archívech či stahovaných souborech a okamžitě nabídne odpovídající možnosti. Detekované soubory lze smazat, přejmenovat, přesunout do karantény či ignorovat (neprovede se žádná akce). Velkou výhodou Avira AntiViru jsou nízké nároky na systém, štít pracuje na pozadí s nižší prioritou, než mají ostatní spuštěné procesy. Stav štítu signalizuje červená ikonka deštníku v systémové liště, která je zároveň symbolem a logem tohoto antivirového programu.

Kompletní sken systému

Avira AntiVir - kompletní sken

Kompletní sken probíhá plně automaticky. Kromě dat prověří také bootsektory a paměť RAM. Ve skenovacím okně vidíme počet oskenovaných souborů, adresářů a archivů, délku testu, počet detekcí, podezřelých souborů a varování a uběhnutý čas. I zde se v případě detekce zobrazí okno s dotazem na požadovanou akci. Protože je vytížení systému při kompletním skenování vcelku vysoké, je vhodné využít plánovače úloh a kompletní skeny nechat provádět například v noci nebo v době, kdy jste v zaměstnání.

Plánovač úloh a aktualizace

Avira AntiVir - plánovač

Jako většina antivirů, i Avira obsahuje Plánovač (Scheduler), díky kterému můžete spustit kompletní sken systému v předem definovaný čas (např. v noci). Od instalace je zde naplánovaná automatická aktualizace, která má proběhnout každých 24 hodin. Při aktualizaci se otevírá stavové okno v pravém horním rohu obrazovky (po skočení aktualizace se automaticky zavře).

Toto okno se až do skončení aktualizace drží na vrchu a trochu tak brání používání ovládacích tlačítek ostatních oken (Maximalizovat, Minimalizovat, Zavřít). Lze ho ovšem samozřejmě libovolně posunout. Po připojení k aktualizačnímu serveru, což bohužel chvíli trvá, je již samotné stažení aktuálních virových definicí otázkou několika vteřin. Podle potřeby se také aktualizuje samotný antivirus na nejnovější verzi.

Možnosti konfigurace

Avira AntiVir - nastavení

Avira Antivir nabízí možnost konfigurace v základním a expertním módu. Můžete rozhodnout, zda se mají prohledávat archívy (pokud tuto volbu vypnete, test bude trvat kratší dobu), nastavit počet dnů, po které se mají uchovávat logy (soubory se záznamy skenů atd.), nastavit skenování odchozích e-mailů či úroveň důslednosti heuristické analýzy a mnoho dalšího.

Licence programu

Avira AntiVir je v základní edici distribuován jako freeware pro nekomerční (tedy domácí) použití. Program jako takový neobsahuje žádné reklamy, pouze při aktualizaci se otevře okno, které většinou láká k zakoupení plné verze antiviru.

 

Možné alternativy

Pokud by někomu vyskakující okno s reklamou vadilo, může sáhnout po různých alternativách. Jednou z nich je známý český antivir Avast!, který je v domácí edici taktéž k dispozici zdarma. V základní edici je zdarma také antivirus AVG. Oba tyto antiviry si získaly velké množství příznivců (z řad začátečníků) a odpůrců (z řad zkušenějších uživatelů). Avira AntiVir dosahuje ve srovnávacích testech vysokých hodnocení, takže to s ním nemají zmínění dva rivalové vůbec lehké.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.