Hlavní navigace

Co se skrývá ve vašem PC?

Ilustrační obrázek: Co se skrývá ve vašem PC? Každý počítač je jiný a stejně tak má i jiný výkon. Jak ale počítače otestovat a zároveň ho srovnat s jinými počítači? Existují na to speciální programy, jedním z nich je i SiSoft Sandra, šikovná utilita která vaše PC dokonale prověří.

SiSoftware Sandra

V originále je slovo SANDRA složeno z prvních písmen sousloví System ANalyzer, Diagnostic and Report Assistant, což znamená, že se jedná o program pro systémovou analýzu (zjišťování informací), diagnostiku (určení problému) a podávání zpráv. V první části článku se zaměříme nejprve na funkce pro systémovou analýzu, v druhé části pak svůj počítač pořádně otestujeme.

Analyzujeme

SiSoft Sandra

Pro analýzu našeho počítače máme dvě možnosti: analýzu hardware a software. Jednoduše si stačí vybrat jednu z ikon v hlavním okně programu. My začneme s analýzou hardwaru. K dispozici je zde celkem 22 modulů pro testování různých komponent. Některé z nich budete možná mít šedé, tedy neaktivní. Může to být způsobeno tím, že nemáte doinstalovaný některý nutný ovladač, nebo není daný komponent k dispozici pro test. Pro zjištění základních informací stačí vybrat ikonu Computer Overview, tedy celkový náhled do vnitřnosti PC. Zde se dočtete většinu základních informací o vašem počítači, tedy například typ procesoru, velikost operační paměti či jakou grafickou kartu momentálně používáte. Tyto informace samozřejmě nejsou ničím extra, a tak je na výběr ještě 6 dalších ikon, mimo jiné i ikona pro podrobné zjištění informací o vašem procesoru a základní desce.

Testujeme počítač

SiSoft Sandra

Nyní si řádně otestujeme naše PC a srovnáme ho s konkurenčními stroji. V programu SiSoft Sandra nám k tomu slouží ikona „Benchmarks“. Jako první vidíme celkem pět možností k otestování procesoru, přičemž každý test je samozřejmě jiný. Po otestování ve vybraném testu tak můžete svůj procesor porovnat s nejnovějšími procesory na počítačovém trhu a zjistit, jak moc pozadu jste. Ve výběru je i pak několik starších procesorů a možná tam najdete i ten svůj, s nímž byste měli mít téměř shodné výsledky. Testovat lze nejen procesor, ale i grafickou kartu (opět několika způsoby), pevný disk, flash disk, CD/DVD mechaniku a dokonce je možnost otestovat i síťové připojení, myšleno tedy rychlost připojení k internetu. Všechny výsledky je tedy následně možnost porovnat s jinými zařízeními a tak si můžete o výkonu svého PC udělat celkem pěkný obrázek. Pokud chcete, aby vám program ohodnotil celý počítač, v sekci „tools“ stačí poklepat na ikonu „performance index“ a proběhnou všechny dostupné testy pro váš stroj.

Další možnosti

SiSoft Sandra

Sandra umí nejen otestovat a prozkoumat hardware vašeho počítače, o tom všem zvládne vytvořit kompletní zprávu, nebo jak je již psáno výše, zvládne i kompletní test. Tyto statistiky lze pak velice jednoduše porovnat a vyměnit například s kamarádem, který neustále tvrdí, že jeho PC je lepší. Pokud se chcete dozvědět informace i vašem softwarovém vybavení, tedy například o systému Windows a instalovaných ovladačích, program SiSoft Sandra vám i toto umožní, vše se skrývá pod ikonou „software.“

Ví všechno

SiSoftware Sandra o vašem počítači ví opravdu vše. Zvládne zjistit informace nejen o hardware, ale i o software a vše patřičně otestovat. To celé je navíc zabaleno do pěkného grafického kabátku s přehledným rozhraním. Abych si neodpustil trochu kritiky, některé výsledky testů se mi zdály až příliš zkreslené a lišící se od jiných programů, takže ne vše je vždy 100% správně. Jinak program během recenze fungoval spolehlivě a chcete-li prozkoumat váš počítač, SiSoft Sandra vám tuto činnost velice usnadní.

Alternativy

AIDA32

Aida32 je legendární utilitka sloužící k diagnostice vašeho počítače. Vývoj Aidy byl již ukončen, ale i tak má stále co nabídnout. Aida 32 nabízí přehledný výstup výpisu diagnostiky do textového souboru nebo HTML.

EVEREST Home Edition

EVEREST Home Edition se stal následovníkem programu Aida32. EVEREST Home Edition je výborný nástroj na diagnostiku počítače, který je nabízen zdarma. Nynější aktuální verze jsou již pouze placené.Tento program dokáže zjistit a vypsat jaký má váš počítač procesor, jaké má a používá RAM paměti, jaká je grafická karta a tak dále. To vše je přehledně ve výpisech, které lze exportovat i ve formátu HTML. EVEREST Home Edition poskytuje obsáhlé informace o hardwaru, a to včetně odkazů na stránky výrobce pro vyhledání nejnovějších ovladačů, informací o přetaktování, o nainstalovaném softwaru a systémovém nastavení. Dále také zobrazuje teploty a jiné údaje z čidel na procesoru, grafické kartě, pevném disku a jiných zařízeních.

HWiNFO

Program provede kompletní diagnostiku hardware nainstalovaného ve vašem počítači. Rozpozná asi 130 druhů procesorů, detaily o pamětech, ISA, EISA, MCA a více než 7000 nebo A.G.P. zařízeních a další spoustě jak starých, tak i nejnovějších částí počítače.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.