Hlavní navigace

FastStone Image Viewer - profesionální práce s fotografiemi

Ilustrační obrázek: FastStone Image Viewer - profesionální práce s fotografiemi Prohlížečů obrázků je jako hub po dešti. Velice kvalitních kusů však již tolik není. My si jeden slibný prohlížeč obrázků představíme. Program zvládá nejen prohlížení fotek, ale také je dokáže kvalitně upravovat.

Slova chvály z úvodu článku jistě zní velice slibně, proto vás jistě potěší skutečnost, že FastStone Image Viewer je volně šíiřitelný freeware. Za jeho používání tedy nezaplatíte ani korunu. Drobnou nevýhodou je absence české lokalizace. Program je implicitně dostupný pouze v anglickém jazyce. Podporovány jsou však všechny známé obrazové formáty: BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG, PCX, PSD(Photoshop formát), TIFF, WMF, ICO a TGA.

Vzhled programu

Okno aplikace je rozděleno na tři části. Levá horní část obsahuje adresářovou strukturu vašeho pevného disku. Je tak možné velice rychle přecházet mezi adresáři s fotkami. Pod adresářovou strukturou se nachází okno s náhledem aktuálně načteného obrázku. Pravou část okna aplikace vyplňují náhledy obrázků ve zvolené složce.

FastStone Image Viewer - okno programu

Skiny

FastStone Image Viewer je po stránce úpravy jeho vzhledu velice dobře přizpůsobivý. Na výběr máme z devíti skinů, které jsou kupříkladu ve stylu Windows XP, nebo Mac X.

Práce s programem

Je zřejmé, že autoři si na tvorboě programu dali skutečně záležet. Fotky a obrázky se načítají velice svižně a kvalitně. Propracované je také ovládání. Pokud chceme například přiblížit detail na fotografii, pak stačí pouze přidržet nad požadovaným místem levé tlačítko myši a obrázek se zvětší do plné velikosti. Postupné přibližování je taktéž možné prostřednictvím tlačítek plus a mínus. Velice šikovnou vlastností je funkce Smooth. Ta fotografie při zvětšování vyhlazuje a nejsou na nich tedy zobrazovány ostré přechody, jako v případě překreslování drátů elektrického vedení.

Fullscreen mód

Fotografie je možné zobrazit přes celou obrazovku. Stačí pouze dvakrát poklepat na náhled fotky. Ve Fullscreen módu poznáte genialitu celého programu. Poté, co se přiblížíte kurzorem myši ke stranám obrazovky, rozbalí se před vámi jednotlivé paletky plné možností a nástrojů.
Po najetí k hornímu okraji monitoru se před vámi ukáží náhledy obrázků ve složce. V nich lze přecházet na i jiná místa pevného disku. Pravý okraj obrazovky zpřístupňuje EXIF data a ostatní informace o fotce. Dolní a levá hrana umožňují editaci, úpravy, ukládání a jiné všemožné operace s obrázky.

FastStone Image Viewer - fullscreen

Slideshow

Prezentace fotografií jsou ve FastStone Image Vieweru taktéž velice kvalitně propracované. Lze je velice podrobně nastavit podle konkrétních požadavků. Na výběr máme ze 156 přechodových efektů. Samotný přechod může být doprovázený hudbou ve formátu MP3, WMA, WAV, apod. Lze si také nechat zobrazovat EXIF data k jednotlivým snímkům.

Úprava obrázků

Díky tomuto skvělému prohlížeči můžete dělat s fotografiemi a jinou grafikou téměř psí kusy. Lze libovolně měnit jejich velikost, otáčet jimi, zostřovat a rozmazávat je pomocí filtrů, měnit jejich kontrast a podobně. Velice kvalitně program také napravuje tzv. „červené oči“ u portrétů.

FastStone Image Viewer - paletka

Závěr

FastStone Image Viewer je velice povedený a do posledního detailu dotažený nástroj pro práci s obrázky. Hravě zastane úkoly, na jejichž provádění by bylo jinak nutné použít některý z placených editorů.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.