Hlavní navigace

Firefox 4 si stáhlo více než 49 milionů uživatelů

Ilustrační obrázek: Firefox 4 si stáhlo více než 49 milionů uživatelů Zájem o nejnovější verzi webového prohlížeče Mozilla Firefox neutuchá. Blíží se okamžik, kdy si Firefox 4 stáhne z oficiálního zdroje 50 milionů uživatelů.

Finální Firefox 4.0 byl vydán na začátku minulého týdne a uživatelé o něj projevili vysoký zájem. V průběhu prvních 24 hodin od uvolnění na trh si z oficiálního umístění nejnovější browser od Mozilly stáhlo více než 7,1 milionu zájemců. To je daleko více, než ve stejném období po vydání finální verze zaznamenal Internet Explorer 9, který si během prvních 24 hodin stáhlo 2,35 milionu uživatelů. Po uplynutí prvních 48 hodin měl Firefox 4.0 na kontě již více než 15,85 milionu stažení a nyní se neodvratně blíží okamžik, kdy bude překonána hranice 50 milionů downloadů tohoto browseru. Podle aktuálních statistik zbývá (v době psaní tohoto článku) do pokoření zmíněné mety necelých 700 tisíc stažení.

Nejnovější Firefox 4.0 je k dispozici pro všechny podporované platformy a je lokalizován do mnoha světových jazyků, mezi nimiž samozřejmě nechybí ani čeština. Nejvýznamnější na první pohled patrnou novinkou čtvrté generace browseru je přepracované grafické prostředí, které maximalizuje, zejména pod Windows Vista a Windows 7, prostor pro zobrazení webového obsahu. Pokud by vám však změna hlavního okna nevyhovovala, stále je možné přizpůsobit vzhled nejnovějšího Firefoxu do podoby, na níž jsou uživatelé zvyklí z předchozích verzí browseru.

Firefox 4.0 přichází také s výrazným zvýšením rychlosti. Podílí se na tom jak hardwarová akcelerace, tak i šestinásobné zrychlení při zpracování kódu v jazyce JavaScript. Prohlížeč se navíc rychleji spouští. Podle použitého operačního systému pak využívá čtvrtá generace Firefoxu technologie Direct2D, Direct3D a OpenGL.

Nesmíme zapomenout zmínit ani podporu WebGL a WebM, nový HTML 5 parser a rozšířenou podporu HTML 5. Potěší také izolovaný běh některých plug-inů v rámci samostatného procesu, možnost instalace doplňků bez nutnosti restartu aplikace nebo nový synchronizační mechanismus.

Zdroj: mozilla.org

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.