Hlavní navigace

Firewall: kvalitní ochrana před útoky z internetu

Ilustrační obrázek: Firewall: kvalitní ochrana před útoky z internetu Viry, spyware, adware, to vše jsou dnes často omílané pojmy ohledně bezpečnosti na internetu. Poradíme vám, jak své PC zabezpečit pomocí firewallu před těmito nežádoucími záškodníky.

Firewall

Převážná většina škodlivých kódů se po infikování počítače okamžitě snaží připojit k internetu a odesílat vaše citlivá data, případně stahuje svého, ještě škodlivějšího kolegu, který vám pak v počítači nadělá slušnou paseku. Když už se vám tedy některá „havěť“ dostane do počítače, je nutné ji zamezit přístup k internetu, a to jak pro stahování, tak pro odesílání dat. K této činnosti obvykle slouží nástroj zvaný firewall. My si představíme jednoho šikovného zástupce této skupiny softwaru, program ZoneAlarm.

Zonealarm

ZoneAlarm

ZoneAlarm je jedním ze zástupců skupiny kvalitních firewallů, který je navíc zdarma. Instalace takovéhoto programu není až zas tak obtížná, jak se může zdát. Program se zeptá pouze na pár základních informací, čili pokud víte, na co se ptá, můžete mu odpovědět, jinak doporučuji nechat vše v základním stavu. Záporným prvkem je, že program je bohužel pouze v angličtině a česká lokalizace je zatím v nedohlednu. Zvládnete-li ale základní anglické věty, brzy tento neduh ZoneAlarmu odpustíte.

Po instalaci

Poté, co odpovíte na pár základních dotazů ohledně vašeho PC, se program nainstaluje a nejspíše bude vyžadovat restart operačního systému. Po restartu už by měl být ZoneAlarm automaticky spuštěn. Zprvu se může stát, že vám na chvíli zablokuje přístup k internetu, ale po pár „vyskakovacích oknech“ by mělo být vše v pořádku.

Zonealarm

Jak funguje

Spuštěný program ZoneAlarm monitoruje aplikace a jejich připojení k internetu. V praxi to tedy znamená, že každá aplikace (např. internetový prohlížeč Firefox), která se snaží připojit k internetu, je kontrolována programem ZoneAlarm a uživatel tak musí její připojení k internetu schválit. V pravém dolním rohu obrazovky „vyskočí“ okno s dotazem, zda chcete připojení pro daný program povolit či zakázat. Máte tak pod kontrolou vše, co se snaží komunikovat s okolním světem pomocí internetu. Můžete tak velice snadno zabránit programům či virům (které jste nespustili) v jejich komunikaci.

Zonealarm

Učí se

Program se nejprve zeptá na každou aplikaci, kterou spouštíte, je zde ale možnost zaškrtnout políčko „Rember this setting“, tedy „zapamatuj si toto nastavení“, ve volném překladu by věta vypadala spíše ve smyslu „příště se na tuto aplikaci neptat a automaticky povolit“. Zprvu tak budete občas muset odklepnout okno při spouštění každé aplikace, to ale brzy zmizí a program se bude dotazovat pouze na neznámé aplikace. Takto lze případně odhalit i viry nebo lépe řečeno spyware, který se snaží náhodně připojit k internetu a odeslat vaše data. Samozřejmě, na co a jak často se program má ptát, lze jednoduše určit a v nastaveních je k tomuto účelu dostupná volba „program kontrol“. Nejlepší nastavení je však „medium“ a doporučoval bych ho neměnit.

Je dobrý, ale ne nejlepší

Pokud chcete mít internetovou komunikaci vašeho počítače plně pod kontrolou, je firewall ZoneAlarm určitě dobrou volbou. Seznam povolení a zákazů pro programy je také snadno k dispozici, bohužel výpis aplikací, právě komunikujících v internetu, na rozdíl od jiných firewallů, k nahlédnutí není. Přesto však, i přes některé nedokonalosti, je program ZoneAlarm kvalitním řešením pro dodatečné zabezpečení vašeho počítače. Je navíc zdarma, takže jeho vyzkoušení a případné používání vás nebude nic stát.

 

alternativy

Sunbelt Personal Firewall

Sunbelt Personal Firewall služí k důkladné kontrole dat a informací přenášených při komunikaci mezi počítači v internetu nebo v lokální síti. Chrání tak počítač proti útokům hackerů, trojských koní, spyware a dalších „škůdců“. Kromě této ochrany program zvládá i blokování pop-up oken, filtraci reklamních bannerů nebo úplný zákaz ukládání cookies souborů.

Sygate Personal Firewall

Firewall pro komplexní ochranu počítače proti virům, trojským koním, červům, útokům hackerů a dalšímu nebezpečí vyplývajícího z připojení na internet. Program dokáže počítač z pohledu z internetu téměř zneviditelnit. Má jednoduché a přehledné ovládání a je vhodný především pro osobní domácí používání, ale i pro menší podnikové sítě.

NetLimiter 2.0

Aplikace, která kontroluje data odesílaná na internet a stahovaná z internetu. Kontroluje nejen webové prohlížeče, ale i ostatní programy, které komunikují s internetem. NetLimiter dokáže omezit či úplně zastavit tyto nechtěné přenosy dat. Funguje tedy i jako ochrana proti spyware.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.