Hlavní navigace

Internet Explorer 8: co uživatelům přinese?

Ilustrační obrázek: Internet Explorer 8: co uživatelům přinese? Společnost Microsoft vydala další beta verzi svého internetového prohlížeče, nazvanou Internet Explorer 8 Beta 2. Ta sice ještě není určena běžným uživatelům, jasně však napovídá mnohé o výsledné podobě prohlížeče. Jaký tedy Internet Explorer 8 bude?

V dobách dominujícího Internet Exploreru se společnost Microsoft do inovací nijak zvlášť nehrnula. Ovšem časy se mění. Během let se objevila řada konkurenceschopných projektů a boj o zákazníka se rozhořel. S příchodem nejnovějších verzí dvojice nejpopulárnějších internetových prohlížečů, Microsoft Internet Exploreru 8 a Mozilly Firefox 3, je uživatel opět postaven před obvyklé dilema – který z obou vybrat? Podívejme se tedy nyní na nejnovější a nejzajímavějších funkce připravovaného Internet Exploreru 8. Finální verze tohoto prohlížeče by měla být vydána ještě před koncem roku.

Novinky Internet Exploreru 8

 • Internet Explorer 8

  Patrně především lidé zabývající se tvorbou webových stránek ocení informaci, že Internet Explorer 8 má mít plnou podporu CSS 2.1. To by mělo zajistit lepší interoperabilitu navrhovaných webů mezi více browsery. Známá bolest předchozích verzí Internet Exploreru (margins, floats, …) tak, doufejme, vezme za své…

 • Tvůrci Internet Exploreru 8 doposud přispěli cca 700 testovacími případy W3C CSS skupině. Testování implementace má zaručit co největší kompatibilitu se specifikací CSS a odstranění všech problémů způsobených případnou vícesmyslností nejasných míst.

 • Internet Explorer 8

  Těšit se uživatelé mají prý i na rychlejší práci se skripty. V dnešní době stále „živějších“ webů je podobná vlastnost pro řadu vývojářů i uživatelů doslova klíčová.

 • Vývojový tým již v Internet Exploreru 8 začal pracovat i na implementaci HTML 5.

 • Internet Explorer 8 by si měl s sebou nést i několik vestavěných vývojářských nástrojů. Debugging scriptů, CSS a layout tak prý dostane nový rozměr.

 • Internet Explorer 8 bude podporovat službu „Activities“, jež se snaží lépe integrovat webové služby do pracovního průběhu uživatele či vývojáře. Kupříkladu uživatel si bude moci označit text a přímo z kontextového menu jej „blognout“ na svůj blog (otevření nového tabu, vyhledání blogu, …). Tento OpenService Format je dostupný pod licencemi „Microsoft Open Specification Promise“ a „Creative Commons Attribution-Share Alike“.

 • Prohlížeč bude nabízet i funkci/službu „WebSlices“, díky níž část informací z určitého webu půjde pomocí WebSlices vložit jinam. V praxi to má zřejmě fungovat tak, že se uživatel bude moci snadno „zapsat“ do nějaké služby (aukce, počasí, sociální sítě, …) a ty se pak budou stále zobrazovat v určité oblasti browseru i při prohlížení jiných webů. Také WebSlice specifikace je dostupná pod licencemi „Microsoft Open Specification Promise“ a „Creative Commons Public Domain Dedication“.

 • Podpora 64-bitových downloadů – Internet Explorer 8 bude nově schopen stahovat i soubory velké přes 4 GB.

 • Slibována je i vyšší kontrola nad správou Microsoft ActiveX komponent. Uživatelé tak budou moci sami rozhodnout, zda chtějí ActiveX povolit jen na určitých webech.

 • Asynchronous JavaScript and XML (AJAX) mění poslední dobou způsob, jakým jsou webové aplikace stavěny. Internet Explorer 8 přináší nové funkce do XMLHttpRequest objektu, jež AJAX aplikace umožňuje.

 • InPrivate Browsing – s tímto režimem aktivním se Internet Explorer 8 snaží detekovat a blokovat žádosti programů třetích stran na jakékoliv pokusy o naše trasování.

 • Kvalitnější zoom – oproti Internet Exploreru 7 má značných vylepšení doznat také funkce „Zoom,“ jež bude poskytovat kvalitnější výsledky.

 • Přepracované vyhledávání – dokončování hledaných věcí za pomoci JavaScript Object Notation (JSON) a rozšíření OpenSearch XML formátu má pomoci uživateli najít co nejrychleji to, co hledá.

 • Izolace tabů – jedna špatně napsaná stránka by už nikdy neměla „sestřelit“ celý IE.

Internet Explorer 8

Jak si stojí?

Internet Explorer 8 se posouvá zase o kus dále, než jeho předchozí verze. Nabízí řadu nových funkcí a je tak plnohodnotným partnerem zaběhnutým konkurentům, tedy zejména Firefoxu a Opeře. Nechme se proto překvapit, jaká bude výsledná podoba tohoto internetového prohlížeče.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.