Hlavní navigace

Jaký je váš názor na Windows 10?

Společnost Microsoft zpřístupnila široké veřejnosti ke stažení zkušební variantu připravovaného operačního systému Windows 10. Těšíte se na nový systém? Jak pohlížíte na novinky, které přináší?

Před pár dny společnost Microsoft zpřístupnila široké veřejnosti ke stažení zkušební variantu připravovaného operačního systému Windows 10. Takzvanou Technical Preview verzi systému si mohou zájemci stáhnout po přihlášení do programu Windows Insider přímo z webových stránek Microsoftu. Na internetu se ihned po vydání zkušební verze Windows 10 objevilo velké množství screenshotů, reakcí a také návody na zásah do systému. Samotný Microsoft pak již stihl pro Windows 10 Technical Preview vydat první aktualizace.

Největší novinkou Windows 10 je bezesporu návrat nabídky Start. Těšit se můžeme také na práci s virtuálními plochami a inovace se dotkly i vyhledávání. Vzhled uživatelského prostředí systému se však od současných osmiček nijak zásadně neliší.

Ačkoliv bude finální verze „desítek“ uvolněna až na konci příštího roku, již nyní jsou známy jejich hardwarové nároky. Operační systém pro svůj běh vyžaduje minimálně procesor o frekvenci 1 GHz, grafickou kartu s podporou standardu DirectX 9 a 1 GB operační paměti v případě 32bitové verze. 64bitová varianta se pak spokojí minimálně se 2 GB operační paměti. Vyžadován také bude přístup k uživatelskému účtu Microsoftu, což s sebou ponese nutnost internetové konektivity.

Otázkou stále zůstává, proč softwarový gigant nepojmenoval nový systém Windows 9, ale zvolil označení Windows 10? Zprvu se zdálo, že se tak Redmondští snaží „odstřihnout“ v očích uživatelů od nepříliš oblíbených Windows 8 a 8.1. Podle některých informací by za změnou číslování však mohly stát potíže kompatibility systému s programy třetích stran. Při testování se totiž údajně stávalo, že některé programy detekovaly verzi Windows pouze podle první číslice a devítky tak mylně považovaly za Windows 95 či 98. Potíže by tedy mohly nastat například u aplikací, jejichž vývoj byl již ukončen a zmíněný problém by v nich nikdo neopravil.

Jaký je váš názor na připravované Windows 10, respektive jejich nedávno uvolněnou testovací verzi? Těšíte se na nový systém? Jak pohlížíte na novinky, které systém přináší? Vyzkoušíte Technical Preview Windows 10?

Na závěr je ještě nutné upozornit, že aktuálně dostupná Technical Preview verze operačního systému je určená zkušeným uživatelům a testerům. Běžní uživatelé by ji tak zatím pro běžnou práci používat rozhodně neměli.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.