Která online kancelářská aplikace je nejlepší? - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Která online kancelářská aplikace je nejlepší?

Ilustrační obrázek: Která online kancelářská aplikace je nejlepší? Vedle klasických kancelářských programů existují také online alternativy těchto aplikací. Ty uživatelům poskytují podobné funkce a komfort při práci jako běžné kancelářské balíky typu MS Office či OpenOffice.org. Víme, který online nástroj je nejlepší?

Rozvoj webových aplikací se výrazně promítl také do oblasti kancelářských produktů. Po obecném úvodu se podívejme, jaké konkrétní produkty můžete využít:

Google Docs

Google Docs

Google Docs byl původně vyvíjen jako dvě oddělené aplikace nazvané Writely (textový procesor) a Google Spreadsheet (editor tabulek). Jejich sloučením vznikl přehledný systém, k jehož funkcím v nedávné době přibyla též.

Kancelářský balík

Možnost správy a editace prezentací. Přehlednost systému zvyšuje možnost uspořádání dokumentů do složek, označení barevnými záložkami či využití interního vyhledávače. Google Docs se pohybuje na vysoké úrovní jak svou funkční vybaveností, tak formátovou kompatibilitou. Textové dokumenty lze ukládat (a dále spravovat) ve všech standardních podobách, jakými jsou formáty doc (Word), odt (Open Office), pdf, rtf či jako dokument HTML. V nedávné době rovněž přibyla funkce umožňující práci offline, čímž se vývoj aplikace posouvá mimo úroveň čistokrevných online aplikací.

Kapitolu samu o sobě tvoří možnost sdílení, spolupráce a integrace s ostatními službami Google jako e-mail, kalendář či blog. Sdílet dokument lze několika způsoby: lze jej například zveřejnit jako webovou stránku s unikátní adresou URL. Vlastníci „googlovského“ e-mailu (gmail.com) jej rovněž mohou přímo z editoru odeslat jako přílohu zprávy. Přístup k dokumentu lze účinně omezit na konkrétní uživatele a určit, zda jej mohou pouze shlédnout, či na něm aktivně spolupracovat. Spolupráci mezi více uživateli usnadňují zabudované nástroje pro vzájemnou komunikaci.

Zoho Office

Zoho Office

Podobnou úrovní služeb a nástrojů jako Google Docs disponuje také Zoho Office. I v tomto případě můžete pracovat s textovými soubory, tabulkovými dokumenty a prezentacemi. Rozhraní je velmi podobné „offline programům,“ jakými jsou Word (vyjma nejnovější verze) či OpenOffice.org. Také Zoho nabízí podporu pro všechny klasické formáty, efektivní způsoby sdílení a spolupráce a přístup offline.

Kancelářský balík

Na rozdíl od Google Docs, Zoho ovšem představuje tři separované aplikace Zoho Writer, Zoho Sheet a Zoho Show pro různé typy dokumentů. To mu umožňuje funkční převahu, na druhou stranu zde nenalézáme provázanost mezi všemi dokumenty, již nabízí řešení prostřednictvím sjednocené aplikace. Nutno ovšem podotknout, že aplikace nabízí možnosti integrace mezi jednotlivými editory. Kromě zmíněných tří služeb lze využít rovněž řadu dalších souvisejících aplikací jako například Zoho Notebook, Planner, Mail, Chat a jiné.

Milou vlastností nástroje je fakt, že pro přístup ke službám existuje kromě vytvoření nového účtu též možnost využít přihlašovací údaje z Google či Yahoo. Pomocí nabízených plug-inů můžete rovněž službu integrovat s MS Office, Outlookem nebo webovým prohlížečem Firefox.

Thinkfree

Thinkfree

Třetí kvalitní variantou je služba Thinkfree. I ta obsahuje klasické trio nástrojů určených pro úpravy dokumentů textových, tabulkových a prezentací (služby Write, Calc a Show), které lze pohodlně spravovat v rámci jednoho rozhraní. Thinkfree Office se vyskytuje v klasické „oflajnové“ podobě, Thinkfree Online představuje jeho webovou verzi. V tomto ohledu se tedy snaží o kombinaci výhod plynoucí jak ze standardních tak online kancelářských balíků.

Kancelářský balík

Online verze nabízí uploadování maximálně 1 GB materiálu. Rovněž umožňuje spolupráci více uživatelů a různé možnosti sdílení dokumentů.

Thinkfree nabízí také další produkty, mezi které patří například aplikace určená pro chytré mobilní telefony. Je ovšem dobré si povšimnout, že se v těchto případech zpravidla jedná o placené služby. Na druhou stranu lákavou nabídkou Thinkfree je možnost jednoduché synchronizace mezi klasickou, online i mobilní verzí. Podporována je rovněž práce offline ve webovém rozhraní.

Online verze je psaná v Javě a její fungování do jisté míry závisí na používaném prohlížeči. Plně podporovány jsou prohlížeče Internet Explorer a Firefox.

Další možnosti

Samozřejmě existuje řada dalších možností. Z univerzálních editorů je dobré rovněž zmínit službu Ajax13, která kromě trojice standardních editorů nabízí rovněž editor grafický a přehrávač médií. To vše navíc bez nutnosti registrace.

Pokud necítíte potřebu po univerzálním kancelářském editoru, využít můžete také služby zaměřené například pouze na editaci tabulek. Takovými jsou například BadBlue, Expresso či Simple Spreadsheet.

 

Klasika na závěr…

Pokud by vás nezaujaly online kancelářské aplikace, pak můžete stále sáhnout po klasických kancelářských balících. Mezi ty nejznámější se řadí zejména Microsoft Office, OpenOffice.org, EasyOffice, nebo 602PC SUITE.

OpenOffice.org

OpenOffice.org

Kancelářský balík postavený na stejném základu jako Star Office. Hlavní vlastnosti: nativní podpora formátu XML, možnost importu z velkého množství jiných produktů, export do formátu HTML nebo formátu MS Office XP, import adresářů * Mozilla/ Netscape 6.x, 7.x nebo LDAP souborů a mnoho dalšího.

Skládá se z textového editoru Writer, tabulkového procesoru Calc pro tvorbu grafů, zpracování dat z externích zdrojů atd., kreslícího nástroje Draw pro tvorbu efektů, 3D povrchů atd. a programu na tvorbu prezentací Impress, který rozšířuje efekty a grafické nástroje z programu Draw.

EasyOffice

EasyOffice

Kompletní balík kancelářských aplikací umožňující práci i se soubory MS Office. Obsahuje textový editor, tabulkový procesor, poštovního klienta, nástroj pro tvorbu prezentací a další užitečné nástroje. Kromě jiného program umožňuje přímou tvorbu PDF dokumentů, obsahuje prohlížeč obrázků a modul pro čtení anglicky psaného textu. Aplikace je zdarma pouze pro nekomerční využití.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.