Moto-assistant: skvělý asistent pro váš vůz - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Moto-assistant: skvělý asistent pro váš vůz

Ilustrační obrázek: Moto-assistant: skvělý asistent pro váš vůz Sledování spotřeby vozidla bývá po některé řidiče poměrně důležitým prvkem, stejně tak sledování dalších nákladů s vozidlem spojených. My si představíme program, který se sledování financí týkajících se provozu vašeho vozidla směle ujme.

Moto-assistant

Moto-assistant je čtyřmegový malý pomocník pro sledování nákladů spojených s provozem auta či motocyklu. Program pochází z české produkce a jeho autorem je Jan Čapek. Do programu lze zadávat snad všechny údaje spojené s provozem dopravního prostředku, kromě čerpání pohonných hmot a ujetých kilometrů je tu také prostor pro náklady spojené s údržbou vozidla či kniha jízd. Moto assistant je plně v češtině a ke stažení je zcela zdarma.

První spuštění

Moto assistant

Hned při prvním spuštění vás program vybídne k vytvoření profilu vašeho vozidla. Zadat toho lze poměrně mnoho. Můžete si tak vyplnit nejen název vozidla, ale i SPZ, rok výroby, cenu, datum koupě, stav tachometru, objem nádrže i motoru, typ vozidla, jeho majitele a palivo, které vozidlo pohání. Je tu toho tedy poměrně mnoho, škoda, že si nejde například vyplnit profilovou fotku vozidla, či spíše znak dané automobilky. Určitě by to programu po vzhledové stránce prospělo a automobilové fandy potěšilo. Po vytvoření profilu vozidla se můžete pustit do zadávání údajů. Pokud již máte údaje vyplněná třeba v programu Excel, je možno je do programu importovat.

Import dat

V krátkosti se pokusím popsat postup, jakým lze importovat data z aplikace Excel. Nejprve musíte v Excelovské tabulce odstranit všechny přebytečné texty a zrušit automatické formátování (například automatické přidávání Kč v políčku). Celý takto upravený soubor je potřeba uložit jako formát csv (soubor – uložit jako). Poté v programu Moto assistant zvolíte možnost „Hlavní – importovat“ a v daném menu přiřadíte údaje z Excelu do správných políček pro program. Možná se vám vše nepovede napoprvé, ale určitě to zvládnete. Import je navíc daleko rychlejší než ruční přepisován údajů.

Co umí

Moto assistant

V případě, že data neimportujeme, můžeme údaj o tankování přidat tlačítkem „+“ v programu. Zde zadáváme nejen údaje o celkové cenně a ceně za litr (či počet litrů – zbylý údaj se dopočte) a stav tachometru vozu, ale je možnost zadat i datum čerpání, typ pohonných hmot (na výběr je 15 paliv), způsob platby a kde jsme palivo čerpali. Důležitou volbou jsou také políčka „dojeto do rezervy“ a „dočerpáno do plné“. Tato políčka slouží především k zpřesnění výpočtu průměrné spotřeby. V rozšířeném dialogu je pak ještě možnost zapsání poznámky k danému čerpání a také je k dispozici přepočet v případě čerpání v zahraniční měně. Údaje o čerpání lze tedy zadávat velice podrobně, ale i zjednodušeně, je jen na vás, co vše vyplníte.

Krom zmíněných údajů můžete do programu Moto-assistant zadávat i údaje o údržbě. Do tohoto menu se dostanete kliknutím na klíč, jenž se nachází nahoře mezi ostatními ikonami. Čekají na vás hned 4 položky k zadávání. Možnost údržba slouží například k připomenutí výměny oleje ve vozidle, přičemž připomenout danou údržbu lze na základě jak kilometrů, tak uplynulých měsíců. Pole prohlídka pak slouží k připomenutí povinných prohlídek, které by se určitě neměly zanedbávat. Dále tu je ještě pole „opravy“, které lze navíc propojit s výdaji. Jako poslední je zde pak „lékárnička“, kam si můžete zadat datum její expirace.

Filtry a grafy

Moto assistant

Aby vám při velkém počtu údajů nevznikl v programu chaos, Moto-assistant obsahuje i filtrování zadaných údajů. Filtrovat lze jak po letech, tak po měsících. Abyste nebyli vůči tabulkám v Excelu nijak ochuzeni, program obsahuje i podrobnou statistiku a grafy. Statistika obsahuje více než 20 údajů o vašem vozidle. V záložce „grafy“ jsou pak některé údaje graficky zobrazeny, což může být i poměrně zajímavé. Krásný klesající graf se například zobrazuje u údaje „cena pohonných hmot.“

Zamrzí drobnosti

Jak vidíte, program Moto-assistant je opravdu komplexní a obsahuje snad téměř vše, co vás může napadnout. V podstatě nechybí ani funkce generování statistik online, které se poté dají vystavit třeba na fóru a či podobně, tato „vychytávka“ je však přístupná pouze uživatelům, kteří autora podpoří. Program toho obsahuje opravdu hodně, přesto mi zde však chybí možnost volby stylu jízdy, tedy kolik jste ujeli ve městě, na dálnici a mimo město. Jednoduchým filtrem by pak bylo možno zobrazit, kolik litrů paliva vaše auto spotřebuje ve městě, mimo něj a na dálnici. Jinak program obsahuje ještě Alkoholmeter či počítač nákladů na cestu.

Kvalitní a komplexní

Program Moto-assistant je bezpochyby kvalitním pomocníkem pro výpočty spojené s vaším automobilem či motocyklem. Zadávat lze opravdu příjemně vysoké množství údajů a vozidlo byste tak měli mít pod plnou kontrolou. Vyzdvihnout musím i to, že program je kompletně v češtině a především zdarma (vyjma online statistik), což programy podobného ražení nebývají. Moto assistant je tak opravdu skvělou volbou pro hlídání financí spojených s dopravou, nebude vás nic stát a je kompletně v češtině. Podpoříte-li drobnou finanční částkou autora, získáte i možnost generování online statistik, podobně jako například na serveru spotreby.cz.

Obdobné programy

DrivEx

Program pro zaznamenávání cest vašim autem. Nadefinování více automobilů. Výpočet nákladů na cestu, pro více pasažérů, násobnou jízdu, spotřebu paliva. Nová verze programu pro správu vašeho auta. Doplněna možnost změny zobrazování průměrné spotřeby. Filtr pro zobrazení jen servisních záznamů. Opraveno několik chyb. A další…

Quick Moto

Pomocí tohoto programu můžete získat přehled o spotřebě sledovaných automobilů či motocyklů. Stačí pravidelně zadávat potřebné údaje (stav tachometru, množství nakoupeného paliva, cenu a datum), a spotřeby vašich vozidel máte zcela pod kontrolou. Mimo jiné Quick Moto umí evidovat ostatní výdaje na provoz, jakými jsou třeba náhradní díly a mytí vozidla. Také vás může pravidelně upozorňovat na nutnou údržbu vašeho automobilu, ale hlavně poskytuje přehlednou statistiku doplněnou grafy. V rozsáhlém nastavení programu ještě najdete přepínač k nastavení peněžní měny za natankované palivo, stylu tankování. Mezi samozřejmé rysy patří zálohování a následná obnova dat. Volitelně si ještě můžete k programu zdarma stáhnout různé pluginy – například k vytváření a editaci šablon pro údržbu, export dat do MS Excelu a také pro internetový upgrade.

Sm_InfoMoto

Sm_InfoMoto je aplikace pro získání podrobného přehledu o vozidle, o jeho spotřebě, údržbě a všech výdajích, které jsou s ním spojeny. Program najde využití jak v domácnostech, tak i ve firmách, jelikož umožňuje spravovat i více vozidel současně. Do programu je nejprve nutno zadat základní údaje o vozidle, jako například datum a čas čerpání pohonných hmot a aktuální stav tachometru, pravidelné servisní prohlídky apod. Výstupem z programu jsou pak přehledné statistiky o spotřebě paliva, dojezdu automobilu na 1 litr pohonných hmot a na plnou nádrž, servisní výdaje atd. K dispozici je i přehledné grafické znázornění statistik.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.