Internetový prohlížeč, který možná neznáte: My Internet Browser - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Internetový prohlížeč, který možná neznáte: My Internet Browser

Ilustrační obrázek: Internetový prohlížeč, který možná neznáte: My Internet Browser Surfování po vlnách internetu se stalo samozřejmou součástí našeho všedního života. Nejčastěji k prohlížení webu používáme programy Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera a Safari. Existují však i jiné alternativy. Ty jsou stejně kvalitní a mnohdy mohou zaběhnutým browswerům svými vlastnostmi směle konkurovat. Jedním takovým je i My Internet Browser, ryze český internetový prohlížeč. Má se ho konkurence začít bát?

I. Instalujeme…

Stažení programu o velikosti 10 086 936 bajtů a jeho následná instalace je vrcholem jednoduchosti. Každý, kdo se „strefí“ myší na ikonu či řádek se souborem „install_myibrow_2110.exe“ s tím rozhodně nebude mít problémy. Pro instalaci je třeba vyhradit rovných 26 MB místa. Po jejím úspěšném proběhnutí jsme ještě dotázáni, zda si přejeme program rovnou spustit.

My Internet Browser - import

Při prvním spuštění můžeme naimportovat naše stávající data, záložky, hesla a historii z ostatních internetových prohlížečů (MS Internet Explorer, Mozilla Firefox, Netscape 6–7, Mozilla 1, případně nic neimportovat). Například import z Firefoxu proběhl po stránce kvality i rychlosti na jedničku. Okamžitě po spuštění programu My Internet Browser je uživateli předložen dotaz, zda jej chce nadále používat jako výchozí prohlížeč.

II. Co je a co umí Gecko?

V souvislosti s alternativními prohlížeči již patrně každý zaslechl ono tajemné slovo „Gecko“. Co se pod ním skrývá? Pod slovem „Gecko“ se rozumí open-source renderovací engine (jádro) vyvinutý v C++ firmou Mozilla Corporation.

S ohledem na svoje kořeny jistě nebude žádným překvapením, že je používán v produktech této firmy a mnoha derivátech, mezi které patří prohlížeče Camino, Flock, SeaMonkey, K-Meleon a Netscape. Gecko je příjemně multiplatformní (Microsoft Windows, BSD systémy, Linuxy, Mac OS X, Solaris, OS/2, AIX i OpenVMS) a toho času je na webu druhým nejrozšířenějším renderovacím enginem. První je Trident, který nalezneme v Internet Exploreru od verze 4 nahoru. Třetí je WebKit (používán v prohlížeči Safari). Čtvrtým do party je pak Presto (to nalezneme v Opeře).

Gecko je primárně navrženo pro renderování stránek podporujících otevřené internetové standardy, kterých svede skutečně nemalé množství:

My Internet Browser - okno prohlížeče

• HTML 4.0
• CSS Level 1 (částečná podpora CSS 2 a 3)
• JavaScript 1.7 (ECMAScript)
• DOM Level 1 a 2 (částečná podpora DOM 3)
• XML 1.0
• XHTML 1.1
• XSLT a XPath
• MathML
• XForms (skrze oficiální rozšíření)
• RDF

III. Nastavujeme a rozšiřujeme…

My Internet Browser - okno prohlížeče

Ani sbírka nastavení nezapře svoje kořeny, důsledkem čehož celý oddíl Settings jako by z oka vypadl tomu z Firefoxu. Pokud se orientujete v jednom, určitě zvládnete i druhé. Pro zájemce o rozšíření funkcí My Internet Browseru existuje i sekce doplňků (http://addons.czechian.net), kde se dá narazit na addony tříděné na motivy vzhledu, rozšíření, zásuvné moduly a vyhledávací moduly. K datu psaní článku byly dostupné možnosti rozšíření spíše základní a na obří nabídku Firefoxu zatím rozhodně nemá.

Přítomny jsou následující – AdBlock+ blokující reklamy, renderovací jádro IE TAB pro vývojáře a Tab Mix+ pro rozšířené panelové možnosti. Plug-iny jako Adobe Reader pro čtení PDFek, Adobe Flash Player, Java Runtime Evironment, Windows Media Player se již odkazují na externí weby.Také sbírka vyhledávacích enginů pro ČR internet je podezřele podobná těm na http://www.czilla.cz/doplnky/vyh­ledavani.

IV. A browsíme… !

My Internet Browser - nastavení

Prohlížení stránek v My Internet Browseru je velmi pohodlné a splňuje dnes běžný standard – namátkou se můžete těšit kupříkladu na více instancí programu s různým počtem záložek či zapojení kolečka do ovládání (kromě listování nahoru a dolů jeho stisk (de)aktivuje pohyb po stránce či v případě odkazu pod ním jej otevře do další záložky). Velmi oceňujeme, že My Internet Browser standardně nenutí uživateli instalaci dvaceti pluginů. Naopak méně již potěší „natvrdo“ předinstalovaný Vista Aero Modern Skin, který někomu zkrátka nemusí vyhovovat.

V. Sumírujeme…

My Internet Browser je v současnosti díky vyzrálému jádru Gecko a řadě ověřených plug-inů docela dobře použitelným projektem, ovšem ani po velmi úporném přemýšlení se nám nepodařilo zjistit, co je vlastně jeho cílem? Resp. jakou poskytne přidanou hodnotu oproti Firefoxu a dalším alternativním nástrojům s doinstalovanými doplňky? Zdá se, že autorům jde především o to nabídnout na platformě MS Windows ryzí „echt“ český a slovenský prohlížeč jako domácí alternativu k běžnému Firefoxu. Jsme samozřejmě velmi zvědavi, kterým směrem se bude ubírat, zatím, zdá se, stojí na začátku a váhá, kudy se vydat…

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.