Hlavní navigace

Navrhněte si sami své bydlení

Ilustrační obrázek: Navrhněte si sami své bydlení Stavíte dům? Nebo jen doma často stěhujete nábytek a rádi byste přibližně věděli, jak bude výsledek vypadat? Pomůže vám Room Arranger. S jeho pomocí si můžete vytvořený dům či pokoj prohlédnout ve 3D a publikovat jej jednoduše na webu.

Room Arranger

Co umí?

Room Arranger

Room Arranger je nástroj pro tvorbu návrhů pokojů, bytu či celého domu. Možná ze začátku můžete nabýt dojmu, že je Room Arranger uživatelsky nepřívětivý a dokáže vás jedině „naštvat“, ale to není pravda. Pokud byste totiž chtěli navrhovat nějaké složitější řešení pokoje například na papíru, zcela určitě byste ho za chvíli měli pokreslený a sami byste skoro nevěděli, co je na něm co. Nyní si možná říkáte: „ano, na monitoru to zaškrtané nebude, ale jak se v tom vyznám?“ Předměty jsou v programu roztříděny pěkně do kategorií a orientace v nich nedělá problémy. Na každý předmět můžete umístit popisek, změnit jeho barvu a nebo otexturovat. K čemu by bylo mít rozmístěné objekty, když by kolem nich nebyly zdi? Můžete si proto vybrat z již předefinovaných pokojů, nebo si postavit vlastní.

Ale co když nechcete navrhnout jenom pokoj, ale celý dům, který navíc bude mít více pater? Zde můžete využít zcela všechny funkce programu. Můžete jednotlivé pokoje vložit do jednoho projektu. Pokud vám bude připadat projekt nepřehledný, je dobré již od začátku třídit vše do vrstev. Pokud něco překáží, stačí vrstvu zneviditelnit a máte volný prostor. Samozřejmě se nemusíme zastavovat jenom vevnitř, ale v klidu se můžeme pustit do návrhu zahrady. Bohužel rostlin je v Room Arrangeru poměrně málo. Na základní navržení jsou však dostačující. Nové objekty od uživatelů můžete navíc stáhnout na webové stránce projektu.

Třetí rozměr?

Room Arranger

Na papíře sice vypadá návrh pěkně, ale pro představu velmi pomůže, když si vše projdeme hezky ve 3D. Pro prohlížení je zapotřebí mít stažený a nainstalovaný plugin do vašeho internetového prohlížeče. Díky němu můžete svůj výtvor publikovat na webové stránce a ukázat komu se vám zachce.

Ovládání

Ovládání je celkem jednoduché díky přítomnosti českého jazyka. Projděme si hlavní rysy a možnosti každého menu.

Projekt

Zde najdeme hlavní nastavení projektu a jeho vlastností. Můžete dodatečně změnit jeho velikost, barvu podlahy nebo zdí. Funkce nabídek nový, otevřít, uložit, atd. jsou určitě jasné. Dále můžete Importovat seznam objektů a exportovat projekt jako již zmiňovanou webovou stránku s 3D, uložit jako obrázek nebo zkopírovat seznam objektů do schránky. Zbývají nám naposledy otevřené projekty a ukončení programu.

Úpravy

Týká se hlavně výběru objektů. Název říká vše. Uvidíte zde možnosti: zpět, vpřed, vyjmout, vložit, kopírovat, vybrat vše, zrušit výběr a editovat výběr ze strany.

Objekty

Room Arranger

Chcete-li, můžete přidat popisek, změnit umístění objektu, změřit vzdálenost, zobrazit seznam objektů nebo je hromadně smazat.

Pohled

Můžete si svůj výtvor přiblížit pro doladění detailů, podívat se na výsledek ve 3D nebo zobrazit dodatečná okna.

Konfigurace a nápověda

Může si zde změnit jazyk, změnit možnosti například zobrazování nebo výchozí barvy objektu. Nápověda je celá v češtině. Je srozumitelně napsaná a není problém s ní dosáhnout kýženého cíle.

Je užitečný?

Room Arranger je šikovný pomocník při návrhu, přestavbě, či úpravě nábytku nebo obydlí. Poslouží ke kompletnímu návrhu, je celý v češtině, a pokud na něco nemůžete přijít, najdete to v nápovědě. Možná zamrzí fakt, že program je časově omezen na 30 dní. Poté je nutné jej zakoupit.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.