Hlavní navigace

Obnovte své smazané soubory

Ilustrační obrázek: Obnovte své smazané soubory Stalo se vám někdy, že jste si vymazali soubor, který byl pro vás velice důležitý? A víte, že i smazaná data je možno jednoduše obnovit a tedy zachránit? Pokud se chcete dozvědět jak na to, přečtěte si náš článek.

Recuva

Malý prográmek Recuva je pro mnohé uživatele spásou seslanou z nebes. Není ani 1 megabajt veliký a přesto dokáže veliké věci, obnovit vaše nechtěně smazaná data. Program obsahuje poměrně mnoho jazyků, čeština mezi nimi bohužel chybí. Lze ji ale velice snadno doinstalovat. S lokalizovaným programem se vám pak data budou zachraňovat daleko lépe.

Jak to vlastně funguje?

Recuva

Ptáte se, jak může takovýto malý prográmek zachránit již smazaná data? Pokusím se vám to zjednodušeně vysvětlit. Pokud smažete ve Windows soubor (i z koše samozřejmě), místo na disku, kde byl soubor uložen, nezůstane prázdné. Smazaný soubor se na disku bude stále nacházet, pouze již nebude viditelný a bude určený k přepsání. Pokud tedy mažete soubory z disku, nachází se tam tak dlouho, dokud je nepřepíšete jiným souborem. Tento systém byl vymyšlen pro zjednodušení práce disku a právě tohoto využívá program Recuva. Zviditelňuje již smazané, ale zatím nepřepsané soubory.

Hledáme ztracené soubory

Popíšeme si krátký postup jak smazané soubory jednoduše obnovit. Spustíme program Recuva, otevře se nám okno průvodce programem. Klikneme na tlačítko „další“ a vybereme, jaký typ souborů chceme obnovit. V dalším kroku pak zvolíme umístění, odkud jsme soubor smazali. Pokud to nevíte přesně či si nejste jisti, zkuste vybrat celý disk či možnost „nejsem si jistý“, která prohledá celý váš počítač. V dalším kroku pak můžete zaškrtnout ještě políčko „hluboký sken“, díky kterému bude disk prohledáván velice podrobně. Tuto funkci zapněte, v případě že soubor již je nějakou dobu z disku smazán či nebyl při normálním skenu nalezen. Kliknutím na tlačítko „spustit“ se pak sken spustí a my si můžeme prohlédnout soubory, které byly z našeho disku za poslední dobu smazány.

Obnovujeme

Recuva

Pokud jste našli smazaný soubor, máte již skoro vyhráno. Vpravo od názvu souboru vidíme několik podrobnějších informací a mimo jiné i stav souboru. Pokud je stav „výborný“, pak je veliká pravděpodobnost, že soubor bez problémů zachráníte. Klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte volbu „obnovit zvýrazněné“. Během několika chvil (záleží na velikosti a stavu) by měl být soubor zachráněn. Pokud chcete najednou obnovit více souborů, vyberte je pomocí zaškrtávacího políčka.

Bezpečné smazání

Recuva

Jak vidíte, smazat soubor neznamená, že se k němu už nikdo nikdy nedostane. Proto program nabízí i opačnou metodu. Místo obnovení souboru, ho lze nenávratně smazat. To se provádí tak, že původní soubor je přepsán jinými daty. Pravým tlačítkem myši klikneme na soubor, který chceme nenávratně smazat a vybereme volbu „bezpečné vymazání zvýrazněných“. Tím dosáhneme toho, že soubor obnovíte pouze velice těžko či spíše vůbec. Pro 100% funkčnost bezpečného mazání je dobré změnit v nastavení počet přepsání onoho souboru alespoň na 7. Pak si můžete být jisti, že vaše smazaná data si pomocí tohoto a jiných programů už nikdo nepřečte.

Poslouží skvěle

Program Recuva je opravdu skvělým pomocníkem jak pro záchranu smazaných dat, tak pro jejich bezpečné smazání. Platí však, že čím je kratší doba od smazání dat, tím větší je šance na jejich záchranu. Tu pak program zvládá poměrně rychle, a pokud jste si tedy omylem data smazali, máte velikou šanci, že je právě s programem Recuva zachráníte. Recuva je navíc ke stažení zdarma, což u takto zaměřených programů nebývá pravidlem.

 

Vhodné alternativy

File Recover

File Recover je aplikace pro vyhledání a obnovu nechtěně smazaných souborů z pevného disku, disket, USB klíčenek a dalších přenosných médií. Program spolupracuje se souborovými systémy FAT16, FAT32, NTFS a umožňuje i hromadné obnovení vybraných souborů.

Undelete Plus

Undelete Plus je rychlý a efektivní nástroj pro obnovení nechtěně smazaných složek a souborů. Program spolupracuje se souborovými systémy FAT12/16/32, NTFS/NTFS5 a dokáže obnovit data i z různých druhů paměťových karet.

Ultimate Data Recovery

Užitečný nástroj pro rychlou a snadnou obnovu nechtěně smazaných dat. Obnovit lze například nechtěně vysypaný obsah koše, soubory odstraněné viry, apod. Program není potřeba instalovat.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.