Hlavní navigace

Paint.NET - hrajeme si s vizuálními efekty

Sháníte software pro editaci rodinných fotografií? Hledáte a ergonomický grafický editor jako náhradu za méně přehledný Gimp? Zkuste kreslící nástroj Paint.NET.

Začínáme pracovat

Instalace v podobě EXE souboru je sice stejně jako celý program, na jehož oficiální překlad do češtiny se nedostalo, v angličtině, nebude vám však dělat problémy. Náladu nezkazí ani její velikost činicí pouhých 1,5 MB (není na škodu srovnat číslo s objemem dat instalace Gimpu, který je v tomto směru náročnější až šestkrát!). Po spuštění aplikace překvapí její úhledné, vyhovující grafické ztvárnění, v němž má, stejně jako v samotném názvu programu, prsty spolupráce autorů s Microsoftem (ostatně původně měl Paint.NET ambice stát se náhradou za Malování ve Windows).

Samozřejmou dominantu okna programu představuje kreslící plátno. Nástroje pro jeho editaci včetně jejich paramterů definujete v plovoucích oknech Nástroje a Barvy a v příslušném toolbaru. Další dvě plovoucí okna umožňují přehledně vracet zpět provedené kroky a snadno spravovat jednotlivé vrstvy. Právě podpora vrstev patří, kromě hromady efektů, o nichž budeme mluvit později, k jednoznačným kladům Paint.NET a staví jej do pozice pokročilého editoru. Oceníte i pracovní efektivitu zvyšující prvek v podobě možnosti přepínat mezi více editovanými obrázky v jednom okně za pomoci speciálního panelu. Jde o věc totožnou se záložkami v prohlížeči.

Svět nekonečných možností editace

Paleta nástrojů zprostředkovává výběr jak ze základních (tužka, štětec, geometrické tvary), tak exotičtějších (klonovací razítko, barevný přechod, přebarvení) možností uměleckého vyjádření. Všechny nástroje (obyčejnější nejsou výjimkou) lze podrobně nadefinovat, takže se jedná o mnohem použitelnější alternativy k jejich protějškům příkladně ze zmiňovaného kvalitativně úpadkového Malování.

Jelikož Paint.NET představuje editor koncipovaný pro úpravu digitálních fotografií, pod skořápkou jeho úhledného uživatelského rozhraní se skrývá úctyhodné množství nejrůznějších efektů, které lze na editovaný obrázek aplikovat. Můžete si hrát s barevnými křivkami a úrovněmi, můžete měnit jas a kontrast, můžete nastavovat sytost barev. Z dalších efektů vybírám a pozitivně hodnotím vytvoření reliéfu, obrysu a olejomalby, setjně jako nejrůznější deformace obrazu nebo odlišné typy jeho rozostření. To vše lze aplikovat na jednotlivé části plátna zvlášť – vždy pomocí vrstev nebo nástroje Kouzelná hůlka. Takovýchto efektů je v programu k nalezení rovných 31!

Fádní obrázek…

Paint.NET - 1
Paint.NET - 2

…dokáže Paint.NET proměnit v hotové umělecké dílo.

A jak je na tom Paint.NET s výstupními formáty? Svůj projekt můžete uložit do speciálního formátu *.pdn. V tomto případě budou zachovány všechny vrstvy a nepřijdete tak o žádná data. V případě, že jste skončili s editací obrázku, můžete projekt uložit do jednoho ze šesti nejznámějších formátů. Přijdete tím o rozeznávání vrstev, proto není na škodu původní soubor *.pdn zálohovat pro případné úpravy.

Zhodnocení

Paint.NET je nebývale zajímavý program, jenž v sobě kombinuje kupu užitečných i zábavných kreslících nástrojů a aplikovatelných efektů s přehledným a decentním uživatelským rozhraním, v němž se neztratí ani méně zkušený uživatel. K tom ještě připočtěte kvalitní podporu v podobě internetové nápovědy, tipy a triky přeplněná fóra a automatické vyhledání aktualizací. Paint.NET je zkrátka nástrojem, který by vám neměl uniknout.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.