Pořádek v poznámkách neboli NoteScraps - Slunečnice.cz
Hlavní navigace

Pořádek v poznámkách neboli NoteScraps

Ilustrační obrázek: Pořádek v poznámkách neboli NoteScraps Každý, kdo si čas od času udělá na počítači nějakou tu poznámku, jistě zjistil, že s rostoucím počtem virtuálních papírků se stává hledání klíčových informací obtížnějším. Pokud se to stalo právě vám, vězte, že přišla chvíle vyzkoušet NoteScraps.

NoteScraps

Orientovat se ve spoustě informací není nikdy snadné a je prakticky jedno, zda jde o celý internet nebo „jen“ o vlastní počítač. Oblíbenou pomůckou se proto staly různobarevné virtuální papírky, počítačové klony těch, které známe z reálného světa. Stejně jako jejich opravdové protějšky, i ty elektronické si dokáží zapamatovat velké množství dat, se kterými umí navíc ještě i efektivně pracovat: obohacovat je o multimédia, exportovat je do nejrůznějších formátů anebo třeba hledat v nich. Právě vyhledávání informací v zapsaných poznámkách je nejsilnější stránkou programu, který si představíme v dnešní recenzi.

NoteScraps

Na začátek je třeba zdůraznit, že hlavním posláním NoteScraps není připomínat události formou informací „připlácnutých“ přímo na pracovní plochu. Hlavní okno programu je nutné vždy vyvolat manuálně, proto aplikace najde uplatnění spíše jako úschovna důležitých informací, například adres nebo telefonních čísel, nebo úkolů, které nevyžadují, abyste je měli stále „na očích“.

Začínáme

Po stažení nikterak objemného instalátoru (platí pro uživatele s Windows Vista, majitelé starších Windows XP musí kromě programu stáhnout ještě Microsoft .NET Framework 3.0) a následné instalaci se NoteScraps po spuštění spořádaně usadí mezi ostatní ikonky na hlavním panelu vedle hodin. Odtud je program jednoduše dostupný dvojklikem, po kterém vás přivítá skromné rozhraní aplikace, které napovídá, že důraz je kladen především na maximální efektivitu: vyhledávání nahoře, poznámky dole. To pochopí každý.

Poznámky pro každého

Novou poznámku lze vytvořit jak kliknutím na tlačítko „New note“ v pravé horní části okna, tak klávesovou zkratkou „Shift+Windows+N“. Co se týká samotné tvorby a úpravy poznámek, ta nenabízí prakticky nic kromě možnosti změnit barvu lístečku. Další doplňkové funkce pro práci s textem, jako např. rozdílné řezy písma nebo obarvování textu, byste tedy hledali marně, což může trochu zamrzet. Stejně snadné, jako ji vytvořit, je poznámku i odstranit: stačí kompletně vymazat její obsah, po kliknutí kamkoli do prostoru okna pak sama okamžitě zmizí.

NoteScraps

Vyhledávání, o kterém byla zmínka již v úvodu recenze, je reprezentováno širokým políčkem se symbolem lupy, nacházejícím se hned vedle loga programu. Aktivovat jej lze i klávesovou zkratkou „Shift+Windows+F“. Samotné hledání probíhá on-the-fly, tedy rovnou v průběhu psaní do vyhledávacího pole, což je velmi pohodlné a odpadá tak nutnost celý hledaný výraz ještě potvrzovat. Další skvělou vlastností, kterou NoteScraps disponuje, je ukládání poznámek ve srozumitelném formátu do obyčejného textového souboru. Kýženou informaci tak můžete najít nejen v prostředí programu, ale například také pomocí inteligentního vyhledávání integrovaného do nabídky Start (v případě Windows Vista), prohledávajícího i obsah souborů. Soubor NoteScraps.txt, který najdete ve složce Dokumenty, lze navíc snadno zálohovat a vaše poznámky tak neohrozí ani případná havárie operačního systému.

Jak si stojí?

NoteScraps je, i přes své místy možná až příliš jednoduché zpracování, opravdu povedená aplikace, která jednoznačně potvrzuje heslo, že v jednoduchosti je síla. Za příznivou cenu 20 dolarů tak má ambice stát se novým vládcem vašich poznámek.

 

Alternativa

Evernote

Program Evernote je o poznání komplexnější aplikací než NoteScraps. Za zmínku jistě stojí jeho multiplatformnost (existuje klient pro stolní počítače, dostupný pro Windows a Mac OS X, mobilní klient pro Windows Mobile a iPhone/iPod Touch, webový klient (i v mobilní verzi) a další), možnost synchronizovat data mezi jednotlivými platformami nebo třeba rozpoznávání textu v obrazových datech.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.