Většina poskytovatelů internetu již limity stažených a odeslaných dat (tzv. FUP) zrušila, ale najdou se i tací, kteří na limitech stále trvají. Pokud jste omezováni počtem přenesených dat nebo vás pouze zajímá, kolik jich přenesete, čtěte dále.
Velice malý, ale o to šikovnější nástroj Net Activity Diagram vám dobře poslouží, pokud chcete monitorovat přenos dat z vašeho počítače do internetu. Jeho instalace je bezproblémová a rychlá, na disku vám pak program navíc zabere pouze minimum místa. Net Activity Diagram je přeložen i do češtiny, což jistě potěší všechny tuzemské uživatele. Na druhou stranu nepotěší fakt, že zdarma je program pouze na prvních 30 dní. A co nám tedy nabízí?
Internetem se šíří obrovské množství dat a nástroj Net Activity Diagram vám řekne, jaký podíl na tom máte právě vy. Pokud máte na svém internetovém připojení limity dat, program vám napoví, kolik dat můžete ještě stáhnout/odeslat před aktivováním onoho limitu. Pokud limity nemáte, program můžete využít třeba jen ze zajímavosti. Net Activity Diagram nabízí přehledně zpracovaný monitoring přenosu dat. Ten se zobrazuje v pravém dolním rohu obrazovky a poskytuje údaje o celkovém počtu přijatých a odeslaných dat, průměrné rychlosti stahování a aktuální množství odchozích dat. To vše je možné zobrazovat buď jedním z grafů, nebo jednoduše číselným zobrazením.
Odborně se množství přenesených dat nazývá traffic. Klikneme-li na ikonu spuštěného programu (nachází se vedle hodin) a vybereme nastavení, můžeme si zvolit, jak chceme změřený traffic zobrazovat. Na výběr máme několik možností.
Jako poslední možnost je nezobrazovat nic, pouze vytvářet statistiky pro pozdější nahlédnutí. Možnosti zobrazení lze navíc libovolně kombinovat a tak můžete mít zobrazeny textové statistiky a grafy najednou. Dostupné je i zobrazení síly signálu WiFi sítě, to se mi ale nepodařilo zprovoznit.
Program Net Activity Diagram nabízí i poměrně široké možnosti nastavení. Kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu programu se dostáváme do základní obrazovky pro nastavení. Nahoře máme několik záložek. V první se nastavují již zmíněné typy zobrazení statistik. Druhá, nazvaná „nastavení“ umožňuje změnit jazyk, zvolit, zda program chcete spouštět po startu Windows a podobně. V další záložce pak najdeme pokročilé volby pro zobrazení hodnot a resetování počítadel. V poslední záložce „statistiky“ se nastavují některé pokročilé volby, například kam se mají dané statistiky ukládat. Tlačítko „připojení“ nám navíc zobrazí aktivní připojení do internetu a kolik které připojení přeneslo dat. Tuto volbu sice využijí pouze zkušenější uživatelé, ale její přítomnost hodnotím velice pozitivně.
Hledáte-li užitečný nástroj pro monitorování datových přenosů internetu, program Net Activity Diagram vám mohu směle doporučit. Jedná se o špičku mezi programy pro monitoring, která je navíc v češtině. Zdarma je bohužel pouze k 30dennímu vyzkoušení, poté je nutné si ho zakoupit za „nepěknou“ sumu 500 Kč či používat starší, volně šiřitelnou verzi. Své uživatele si tak program určitě najde.
Connection Meter je nejpoužívanější český program pro měření datových toků a času připojení u připojení k Internetu přes ADSL, kabelovou televizi, WiFi, EDGE, CDMA nebo GPRS ? modem. Je vhodný pro Windows 95/98/ME/NT/2000/XP/Vista.
Internet Access Monitor je aplikace, která funguje jako doplněk vybraných firewallů a umožňuje podrobné monitorování a vyhodnocování internetové aktivity uživatelů ve firmách, školách apod. Výstupem z programu jsou velmi podrobné přehledy navštívených webových stránek jednotlivých uživatelů, přehledné grafy atd. Internet Access Monitor v podstatě zpracovává logy vybraných firewallů
Aplikace, která kontroluje data odesílaná na Internet a stahovaná z Internetu. Kontroluje nejen webové prohlížeče, ale i ostatní programy, které komunikují s Internetem. NetLimiter dokáže omezit či úplně zastavit tyto nechtěné přenosy dat. Funguje tedy i jako ochrana proti spyware.
Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.