Schopný vyzyvatel Nera, který je zadarmo - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Schopný vyzyvatel Nera, který je zadarmo

Ilustrační obrázek: Schopný vyzyvatel Nera, který je zadarmo Ač se to může někomu zdát neuvěřitelné, tak Nero není jediným programem na vypalování optických disků. Existuje řada velice schopných alternativ k tomuto téměř dominantnímu softwaru. Jak si v porovnání s Nerem stojí CDBurnerXP Pro 4.0? To se dozvíte v dnešním srovnání. Výsledky vás možná překvapí.

Nero 8 - obal

V dnešním duelu se zaměříme na dva velice kvalitní programy v oblasti zápisu dat na optické disky. Nero se v současnosti nachází ve verzi 8. Ta přinesla oproti svému předchůdci několik vylepšení. CDBurnerXP Pro 4.0 však také disponuje řadou funkcí a nástrojů. Do karet mu navíc hraje skutečnost, že je dostupný zcela zdarma. Kdo z nich je tedy kvalitnější?

Podporované druhy optických médií

Oba konkurenti si bez problémů poradí s vypalováním disků CD a DVD. To je také dnes již naprostou samozřejmostí a bylo by spíše s podivem, pokud by zápis dat na tato média některý z nich nedokázal.

Daleko zajímavější však je pohled na programy z hlediska podpory nových Blu-ray a HD-DVD disků. Jak Nero 8, tak i CDBurnerXP zvládají vypalování dat na tato média. Takže v této oblasti je stav zcela vyrovnaný.

Jazyková lokalizace

Uživatelům, kteří nevládnou cizím jazykům, jistě přijde vhod, že jak Nero 8, tak i CDBurnerXP Pro 4.0 je lokalizován do Češtiny. S ovládáním programů by tedy neměl mít problém skutečně nikdo.

Ostatní nástroje a funkce

CDBurnerXP Pro 4.0

Jak již bylo zmíněno výše, Nero 8 je doslova prošpikováno množstvím nejrůznějších doplňků a jiných nástrojů. Kromě vypalování zvládá také práci s hudbou, zejména její přehrávání, upravování, míchání a převádění. Nero se cítí silné také na poli práce s video soubory. Ty dokáže přehrávat, sledovat a stříhat. Navíc umí také sledovat a nahrávat televizní vysílání, nebo zobrazovat fotografie. Všechny tyto vlastnosti z něj dělají opravdu užitečný a všestranný nástroj. Tato výhoda je však zároveň i jeho nevýhodou. Většinu z těchto komponent totiž uživatelé často ani nevyužijí a Nero jim tak pouze zabírá mnoho volného místa na pevném disku.

CDBurnerXP jde oproti Neru úplně jinou cestou a zaměřuje se pouze na vypalování. Neobsahuje tedy zbytečné funkce. Díky takto úzké specifikaci navíc zabere na pevném disku neporovnatelně méně volného místa.

Vypalujeme

Nero 8

A jak si stojí oba programy v oblasti podpory vypalování nejrůznějších souborových formátů, druhů kompilací a obrazů? Nero si poradí prakticky se všemi myslitelnými formáty. To je o něm ostatně již dlouho známo. Podporuje vypalování dvouvrstvých disků, hudebních a video kompilací, kopírování disků, jejich obrazů, apod.

CDBurnerXP Pro 4.0 si také poradí s většinou známých typů kompilací. Z běžně používaných funkcí mu prakticky nic nechybí. Dokáže vytvářet i ukládat ISO obrazy s jejich možnou konverzí z BIN a RNG souborů, vytváří přímé kopie CD a DVD disků, dokáže vytvořit Audio CD, základní DVD-Video disky a nezalekne se ani bootovacích médií. Aplikace si navíc poradí s převodem mnoha zvukových formátů i playlistů. Za pomoci CDBurnerXP též můžeme vytvořit jednoduchý obal na čerstvě vypálený disk.

Závěrečné hodnocení

Jak je vidět, program CDBurnerXP Pro 4.0 může směle měřit síly s takovým velikánem, jakým Nero 8 bezesporu je. Disponuje většinou běžně používaných funkcí a s vypalováním si poradí vždy na výbornou. Pokud se tedy budete rozhodovat, jaký program pro vypalování zvolit, pak by mohl být CDBurnerXP Pro 4.0 vhodným kandidátem.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.