Hlavní navigace

Střih videa z dovolené: Profesionální kvarteto se představuje

Ilustrační obrázek: Střih videa z dovolené: Profesionální kvarteto se představuje Přivezli jste si z dovolené velké množství videozáznamu pořízeného vaší videokamerou, mobilem nebo fotoaparátem a nyní přemýšlíte, jak s pořízeným materiálem dále naložit? Poradíme vám, jaké nástroje vám s editací videa zaručeně pomohou.

Dnešní článek, zabývající se vhodnými nástroji pro stříhání videa z dovolené, nám dá tip na čtveřici dalších programů, které můžete při výběru domácího editoru videa používat. A o kom bude řeč tentokrát? Těšit se můžete na tituly Adobe Premiere Pro, dále Adobe Premiere Elements, Cinelerra a na závěr se zmíníme o programu Pinnacle Studio. Předchozí díl, týkající se tohoto tématu, naleznete v našem dřívějším článku.

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro CS3 for Mac

Povedeným kouskem do letní sbírky videostřižen a editačních programů je příspěvek od firmy Adobe, známé zejména díky svému formátu PDF. Adobe Premiere Pro je sice částí balíku Adobe Creative Suite, sady aplikací na tvorbu a práci s grafikou, avšak dá se zakoupit i samostatně. Na každý pád se tento program dodává s Adobe Encore a Adobe OnLocation.

Jak se dá u programu firmy velikosti Adobe očekávat, jedná se o velmi profesionální nástroj podporující mnohé plug-iny přidávající podporu dalších formátů, ty či ony funkce a v neposlední řadě rovněž i efekty. Nástroj je to ovšem spíše pro profesionály, jelikož video 4096 × 4096 s 32 bity na kanál si zřejmě z dovolené přiveze málokterý neprofesionální filmař. Samozřejmostí je i kvalitní podpora pro práci se zvukem (VST audio plug-iny, 5.1 mixing, …). Do verze Premiere Pro CS3 byla přidána podpora Blu-ray, MPEG-4/H.264 a flashového videa. Zkrátka, Adobe Premiere Pro vás rozhodně nezklame, ovšem profesionální kvalita je obykle i za profesionální cenu…

Adobe Premiere Elements

Adobe Premiere Elements

V kostce řečeno, jedná se o zeštíhlenou verzi Adobe Premiere Pro určenou běžnějším uživatelům a jejich peněženkám. Tento produkt patří k nejprodávanějším na dnešním trhu. Jako jeho největší konkurenty bychom zmínili Pinnacle Studio, Sony Vegas Movie Studio, Ulead VideoStudio, Final Cut Express a ještě iMovie. Navzdory své „základnosti“ se stále jedná o velmi mocný software – Adobe Premiere Elements třeba zvládne neomezený počet video i audio tracků. Rovněž nemá problémy s aplikací několika efektů zároveň a namátkou třeba i Picture-in-picture funkcí. Jako jeho dospělejší rodič, i tento potomek podporuje širokou škálu plug-inů třetích stran.

Cinelerra

Cinelerra

A přidáme dnes také jeden open source tip pro příznivce systémových alternativ. Pro Linux a Mac OS X existuje videoeditor Cinelerra (kinematická parafráze slova „Cinderella“ aneb „Popelka“). Cinelerra nabízí navzdory svému neurozenému původu překvapivě slušnou řádku zajímavých vlastností. Podporuje video jakéhokoliv rozměru a framerate. K přednostem rozhodně patří i fakt, že audio zpracovává mimořádně pečlivě: s 64bitovou hloubkou. Jako profesionální programy, také Cinelerra pracuje v barevných prostorech RGB či YUVA. Nechybí ani podpora OGG audia, desítek efektů pro zvuk (ozvěna, …) i video (škálování, rotace, ostrost, …) a dávkového renderingu i zpracování. Seznam vlastností je ovšem mnohem bohatší a dost bychom se divili, kdyby Cinelerra neuspokojila i nejednoho profesionála mezi námi.

Pinnacle Studio

Pinnacle Studio

Pinnacle Studio je profesionální aplikace pro komplexní zpracování videa. K dispozici jsou nejen základní editační nástroje, ale také mnoho přechodových video i audio efektů. Automaticky lze například odstranit šum, stabilizovat obraz, upravit barvy apod. Mezi jeho další funkce patří zejména import a editace řady video formátů, 3D přechody, zrychlení/zpomalení, automatický sestřih, stabilizace obrazu, automatická korekce barev, analogové čištění, celoobrazovkový náhled, nebo podpora hudby z CD či import souborů MP3.

Výstupem z programu může být DVD z vlastním nabídkovým menu nebo oblíbené video soubory AVI, MPEG atd.

Další nástroje na úpravu a střih videa:

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.