Hlavní navigace

TeamViewer: Ovládejte své PC na dálku

Ilustrační obrázek: TeamViewer: Ovládejte své PC na dálku V dnešní době se stává čím dál populárnější vzdálená správa počítače, která umožňuje bez zvednutí ze židle ovládat stroj umístěný kdekoli jinde na světě. Poradíme vám, jak si tuto funkci vyzkoušet a používat v domácích podmínkách.

Vzdálená správa počítače

V moderních firmách již při správě počítačů většinou není potřeba, aby administrátor vůbec vstal ze židle. Pomocí svého počítače a speciálního programu se připojí na počítač cílový, který vzdáleně ovládá. Řešení šetří čas a je mnohem pohodlnější. K programům umožňujícím vzdálenou správu PC patří i program TeamViewer, který je pro užití v domácích podmínkách zcela zdarma. Windows XP Pro i Vista v sobě již tuto službu obsahují a lze jí využívat také. Funkčnost této služby však není stoprocentní, zvlášť pokud je potřeba spojit počítače s rozdílnou verzí operačního systému Windows. Na řadu tak přicházejí speciální programy, které tuto službu jednoduše a rychle umožní i na rozdílných operačních systémech.

TeamViewer

TeamViewer

TeamViewer sice zastupuje službu ve Windows již přítomnou, jeho funkčnost a ovládání jsou ale dotaženy o kus dále. Na ovládání je velice snadný a soubor s programem má pouhé dva megabajty. Samotný program pak není nutné vůbec do počítače instalovat, místo volby „Install“ můžete klidně zvolit volbu „Run“ a po odsouhlasení licenčních podmínek se program spustí. Budete-li však jeho služby chtít využívat naplno, doporučuji program nainstalovat. Moc místa nezabere a získáte tím jen výhody.

Jak funguje

TeamViewer

Po spuštění se program připojí nejprve na speciální server, který vašemu počítači přidělí unikátní devítimístnou adresu. Ta složí pro identifikace počítače a také k tomu, aby se k vám mohl někdo připojit. To ale pouze v případě, že zná čtyřmístné heslo, které program také vždy přiděluje. V základním okně TeamVieweru pak vlevo vidíte svoji adresu a heslo, pravá strana pak slouží k připojení se na jiný počítač. A co všechno vlastně program TeamViewer zvládne?

Co umí

TeamViewer nabízí vzdálené připojení k druhému počítači celkem ve čtyřech různých režimech. Jsou to Vzdálená správa, Prezentace, Přenos souborů a VPN (virtuální privátní síť). Režim připojení si můžete snadno vybrat pod políčkem, do kterého vyplňujete adresu počítače pro připojení. V krátkosti si popíšeme, co který režim programu umí.

Vzdálená správa (Remote support): Pomocí tohoto režimu je možno na dálku ovládat cizí PC a mít ho tak plně pod kontrolou. Vidíte tak jeho kompletní plochu, můžete libovolně spouštět programy, ovládat je, dělat vše, co můžete dělat na svém PC. To se může hodit například při výpomoci méně zkušenému uživateli.

Prezentace (Presentation): V tomto režimu je na vzdáleném počítači vidět to, co se děje na vaší ploše. Je tedy vhodný, chcete-li jednoduše „demonstrovat“ nějakou činnost pro ostatní. Může se jednat o instalaci programů, úpravu nastavení či cokoli jiného, je vidět vše, co se právě na vaší ploše odehrává.

TeamViewer

Přenos souborů (File transfer): Již z názvu je patrné, k čemu tento režim slouží. Z daného PC můžete přenést zcela libovolný soubor, program se neohlíží na to, co uživatel na vzdáleném počítači sdílí a co ne. K dispozici je kompletní obsah jeho disků.

VPN (Virtual Private Network): Díky této funkci si můžete mezi počítači vytvořit privátní LAN síť. Ačkoli jsou počítače připojeni přes internet, chovají se stejně, jako byli připojeni do stejné sítě LAN. Je tedy možno jednoduše sdílet soubory či hrát hry. Pro funkčnost tohoto režimu je nutné mít program TeamViewer nainstalovaný.

Komunikace mezi počítači pak probíhá přes internet a její rychlost samozřejmě závisí na rychlosti internetu jak vašeho, tak připojeného počítače. Nemusíte mít však strach z toho, že by vám program nefungoval, většinou nevykazuje příliš velké datové toky, a tak ho lze bez problémů provozovat i na slabším internetovém připojení. Celou komunikaci je pak možno velice snadno nahrávat, a pokud se potřebujete domluvit s uživatelem na „druhé straně“, je k dispozici i možnost jednoduchého chatu. O bezpečnost celého procesu se pak stará 256bitový klíč, kterým je vše poctivě šifrováno.

Co když nefunguje

TeamViewer

Ačkoli je program TeamViewer skvělý a jednoduchý, na některých počítačích se může stát, že nebude zpočátku fungovat. Jeho status je vidět v dolní části hlavního okna. Pokud se vám zobrazuje zelená šipečka a hláška „ready to connect“, je vše v nejlepším pořádku. Pokud se objeví červený přeškrtnutý čtvereček, programu se z nějakého důvodu nepodařilo navázat spojení k serveru. Většinou však stačí TeamViewer povolit ve firewallu a vše pracuje, jak má.

Spousta výhod

Program TeamViewer je skutečně skvělým pomocníkem pro vzdálenou správu počítače. Není sice v češtině, zato však není k jeho používání potřeba veřejná IP adresa ani žádné velké znalosti v oboru počítačů. Je velice jednoduchý a doslova během pár minut ho lze snadno nakonfigurovat na jakémkoli PC, ke kterému se chcete připojit. Navíc nevyžaduje ani instalaci, což se hodí, pokud se chcete připojit ke svému počítači odjinud, ať již od kamaráda či z kavárny. Pokud jej nebudete komerčně využívat, nemusíte za něj dokonce ani platit.

 

Alternativní nástroje

Radmin – Remote Control Software

Aplikace pro multifunkční vzdálenou správu počítačů. Vzdálené počítače lze spravovat několika způsoby buď přímo zobrazením obrazovky a ovládáním daného počítače na dálku nebo pomocí protokolu Telnet. Lze spravovat nejen počítače v lokálních sítích, ale i po Internetu. Díky komunikaci přes protokol TCP/IP a 128-bitovému kódování je práce na vzdálených počítačích bezpečná.

LogMeIn Free

LogMeIn Free je aplikace pro vzdálenou správu počítače přes Internet přímo z rozhraní internetového prohlížeče. Spravovat lze dokonce i počítače za firewallem a bez veřejné IP adresy. LogMeIn Free podporuje zabezpečení SSL/TLS a 128 – 256-bitové šifrování přenosu dat. Free verze má oproti placené samozřejmě omezené některé funkce.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.