Hlavní navigace

The Battle for Wesnoth: vtáhne vás do děje!

Ilustrační obrázek: The Battle for Wesnoth: vtáhne vás do děje! Je smutným faktem, že na open source projekty se spousta uživatel dívá skrze prsty. Přitom i mezi nimi se dají najít skutečně klenoty, a to ve všech softwarových oblastech. Dnes recenzovaná tahová strategie s RPG prvky jménem Wesnoth má kupříkladu vlastnosti, za které by se nemusel stydět ani komerční titul, přesto ji lze stáhnout zcela zdarma...

Hra „The Battle for Wesnoth“ je k dispozici ve dvou verzích, stabilní uživatelské větvi a dále sérii vývojové, která sice může obsahovat nějaký ten bug, ovšem na druhou stranu je doslova „narvaná“ těmi nejnovějšími vlastnostmi k otestování (nezřídka i novou grafikou, korekcemi pravidel, atd.).

Wesnoth

Wesnoth by se dal nejspíše charakterizovat jako tahová strategie se silnými RPG prvky. Hra totiž nepoužívá čet ani jednotek, ale pěkně jednotlivců. I ten nejposlednější voják se nějak jmenuje a má určité speciální vlastnosti. Wesnoth je hra typu fantasy a s ohledem na svoji open source podstatu nelicencuje žádný známý fantasy svět ve stylu Forgotten Realms či Dragonlance, ale vytváří si svůj, který navíc komunita četnými dodatky (povídky, obrázky, mapy, …) stále obohacuje. Občas dokonce připomíná Wesnoth téměř adventure hru. Celé dlouhé minuty dialogů spolu herní postavy „prokecají“ na klíčových místech příběhu.

Pár slov o Wesnothu

Wesnoth

Pravidla Wesnothu sice nejsou příliš složitá, obsahují ovšem několik zajímavých prvků, které je rozhodně vhodné nastudovat v Tutorialu a vestavěném manuálu. V tomto diáři se mimochodem postupně objevují všichni nepřátelé, se kterými bojujete i vlastní nové jednotky dosud neznámých vlastností. Lze zde tak zjistit třeba to, na jaký druh útoku je jednotka náchylná a k jakému je odolnější. Další z podmínek ovlivňující vlastní boj je denní doba. Zatímco jednotky řádu mají ve dne bonus, v noci je tomu naopak a prim hrají jednotky chaosu, figurám neutrálním je „fuk“ obojí. Správné načasování útoku tak dostává klíčový význam. Další taktický rozměr do Wesnothu přidává fakt, že spousta herních figur má více druhů útoku. Třeba kouzelník může házet ohnivé koule či používat svoji kouzelnou hůlku jako palici. Rovněž třeba elfové mají každý kromě šavlí také luk, atd.

Wesnoth

Najdeme zde celkem šestici základních ras a především pak velké množství vývojových stromů. Co tím myslíme? Inu, každá jednotka se po získání určitého množství zkušeností může rozhodnout, kudy se při dalším vývoji vydá. A rozhodnutí jsou tu – vytvořit figurku s jediným silným způsobem útoku, nebo raději dvěma způsoby útoku, avšak slabšími? Nechat jednotky na obranu v dobytých državách, či snad jimi posílit hlavní svaz? Podobných dilemat budete řešit za pochodu své armády skutečně nepočítaně. Ke cti hry mluví i slušná variabilita taktiky.

Jak hra probíhá?

Wesnoth

V temném, avšak krásném světě Wesnothu není nic zadarmo. A jak známo, zadarmo ani kuře nehrabe, natož aby voják nasadil krk ve válce. Pokud nepočítáme loajální jednotky (bojují zadarmo), musíte svým bojovníkům i dalším monstrům platit žold ve zlatě. Součástí taktiky proto zůstává i nutnost zajistit a udržet velké množství porobených vesnic. V kampani lze na hradech či tvrzích verbovat nové jednotky, případně můžete přivolat ty staré z předchozích úrovní. Během tažení si tak svoje figurky můžete skutečně řádně „vypiplat.“ Že je ztráta podobného bojovníka někde v půli hry opravdu velmi citelná? To je každému zcela jasné.

Jak je ve hrách tohoto typu zvykem, je třeba neustále reagovat na aktuální situaci a stav. I zdánlivě vyhraná bitva se může zvrtnout na nějakém detailu – kupříkladu pokud si uděláte vojsko jen ze silných, avšak pomalých palcátníků, pak nežli přejdete mapu, má nepřítel všechny vesnice za vašimi zády třikrát obsazené.

Wesnoth

Variabilita je skutečně nesmírná, a tak to má u dobré strategie být! Při hře je tak extrémně důležité respektovat vyváženou sestavu a využít sebemenší nevýhody protivníka, jinak je (hlavně na vyšších obtížnostech) takřka nemožné zvítězit (či vám doběhne tahový limit). Častokrát stačí drobnost, která rozhodne mezi vítězstvím a porážkou. Namátkou hned v první misi je třeba odolat touze po rytířích a pořídit takové vojáky, kteří způsobí se svými zbraněmi chřestícím kostlivcům nejvíce škod.

Zábava pro každého

Pokud jde o rozsáhlost a nabízené množství zábavy, pak i zde Wesnoth exceluje. Kromě výborného editoru kampaní i scénářů s pokročilými možnostmi skriptování událostí autoři pamatovali i na propracovaný multiplayer. Wesnoth si ovšem výborně užije i jednotlivec.

Wesnoth

Díky kvalitním nástrojům a podpoře již pro něj existují opravdu kvanta všemožných kampaní. Jen těch oficiálních zabudovaných je 13 a některé mají i 25 misí. Obvykle si lze na začátku vybrat mezi několika druhy obtížnosti, pokud se cítíte být opravdu zručným taktikem, zkuste brzy střední či vysokou úroveň.

Koncert začíná

Speciální kapitolu si zasluhuje zvuk a hudba. Zatímco zvuk sestává především z dupotu nohou, svištění šípů a nárazů zbraní, hudba ohromí svojí monumentálností. Za orchestrální skladby, ve Wesnothu přítomné, by se nemusel stydět ani fantasy film. Ve skladbách většinou melancholicko-temného střihu převládají smyčce, chorály, dechové nástroje i harfa a jejich poslech ve vzájemné kombinaci je skutečným pochutnáním. Jestliže vám na Wesnothu bude něco vadit, garantujeme vám, že hudba to nebude.

Na stupních vítězů

V případě, že Wesnoth znáte, patrně jej již dávno máte ve sbírce. Pokud vás ovšem nějakou záhadou zatím míjel, rozhodně jej vyzkoušejte, lepší tahovou fantasy RPG-strategii dnes budete horko těžko hledat. A abychom nezapomněli, Wesnoth umí česky!

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.