Hlavní navigace

Udělejte z Firefoxu superprohlížeč: pomocníci při studiu

Ilustrační obrázek: Udělejte z Firefoxu superprohlížeč: pomocníci při studiu Pro studenty, učitele a pro všechny, kteří tráví čas výzkumem a sběrem dat online, existuje množství jednoduchých a praktických nástrojů. Usnadněte si psaní svých seminárek. Jde to jednodušeji, než byste čekali!

Práce na esejích, školních textech či jakákoliv jiná činnost, která vyžaduje dlouhá sezení u počítače a sbírání informací na internetu, nepatří mezi nejpříjemnější. Vlastní výzkum či psaní textu se často přehoupne do stahování dokumentů, třídění informací, kopírování článků a podobných aktivit, které ve výsledku zaberou mnohem více času než práce, pro kterou tyto informace potřebujete. Nástroje, které vám dnes představíme, vám tyto činnosti usnadní a umožní vám věnovat se tomu, co má opravdu smysl.

Zotero

Zotero – vyspělý nástroj pro kategorizaci zdrojů a správu citací

Zotero je vynikajícím nástrojem, díky kterému můžete spravovat zdroje zároveň s jejich vyhledáváním na internetu. Narazíte-li při vyhledávání na médium, které se vám zdá užitečné, Zotero samo rozezná, o jaký soubor se jedná (článek, kniha, video) a malou ikonkou vedle adresového pole vám umožní stažení zdroje. Ten pak přímo v prohlížeči, aniž byste opouštěli prohlíženou stránku, můžete libovolně zařadit, obohatit vlastními poznámkami, tagy, připojit jiné soubory či prolinkovat s podobnými dokumenty. Spolu se souborem stáhne Zotero také bibliografické údaje, jsou-li dostupné. Ušetříte tak čas strávený vypisováním autorů, vydavatele a podobně. Tyto informace nakonec „přetaví“ do citačního údaje přesně podle akademických standardů. Jistě potěší také možnost integrovat rozšíření s Microsoft Word či OpenOffice.

„Podtrhovátka“

Highlighter

Užitečnými pomocníky při čtení dlouhých textů na webových stránkách jsou rozšíření, umožňující zvýrazňování či podtrhování slov, vět či jednotlivých částí textu. Praktické využití naleznou zejména v případě textů, které se na internetu nevyskytují v jednoduše stahovatelné podobě. Funkce, která je dostupná takřka ve všech textových editorech, ovšem není součástí základního nastavení Firefox prohlížeče. Jednoduchým doplňkem je například aplikace Highlighter , jejímž jediným účelem je zvýraznění vybraného textu ve vámi zvolené barvě. Nevýhodou je, že tato úprava vydrží pouze do té doby, než zavřete či obnovíte obsah stránky.

Máte-li zájem o trvalou úpravu textu, sáhněte po Wired-Marker, který kromě podtrhování funguje též jako „bookmarkovací“ systém. Je možné přidávat vlastní poznámky či stahovat obrázky. Aplikace funguje na principu stahování vybraného obsahu do místní složky. Není se tedy třeba, na rozdíl od jiných podobných nástrojů, nikde registrovat či obsah sdílet.

Stáhnout rozšíření Highlighter nebo Wired-Marker

Nuke Anything Enhanced

Zajímavým nápadem, který využijí všichni, kteří mají ve zvyku hodně tisknout obsah stránek, je doplněk Nuke Anything. Jeho funkcí je označený obsah „vymazat z povrchu zemského“, tak, aby vás na vytisknuté stránce neobtěžovaly reklamy, postranní menu či nepotřebné obrázky. Nebojte se, vaše destrukce není trvalého rázu a po opětovném načtení se stránka objeví ve své původní podobě.

Ke studijním účelům lze využít také některé systémy „bookmarkování“ stránek či vkládání vlastních poznámek. Jejich přehled vám nabídneme v dalších dílech seriálu.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.