Hlavní navigace

Vyhrajte věčný boj se záškodníky

Ilustrační obrázek: Vyhrajte věčný boj se záškodníky O každém z nás se z počítače odesílá do internetu velké množství informací. Děje se tak bez našeho vědomí a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Velkou část takto odeslaných osobních informací má na svědomí spyware, tedy záškodnický software uhnízděný na našem pevném disku. Jak se mu bránit? To se dozvíte v dnešním článku.

Spyware je skutečně velkou hrozbou v oblasti ochrany osobních a intimních údajů. Jakmile se tento software zabydlí na pevném disku, ihned začne slídit po nejrůznějších informacích. Ty mohou mít rozličný charakter. V méně závažných případech se může jednat o shromažďování informací o navštívených internetových stránkách, prohlížených dokumentech, spuštěných souborech, apod. Ty pak mohou sloužit například k cílení reklamy na internetu.

Daleko horší však bývá nasazení spywaru v kombinaci s pácháním trestné činnosti. V takovém případě jsou tvůrcům škodlivého kódu odesílány přihlašovací údaje k účtům, hesla, čísla kreditních karet a podobné velice osobní informace. Spyware může působit také jako zadní vrátka pro přístup dalších nevítaných hostů.

Spása jménem Antispyware

Z výše popsaných skutečností je zřejmé, že spyware je, vedle virů a trojských koní, opravdovou hrozbou. Je tedy nutné se proti němu účinně bránit. Podívejme se tedy jak na to.

Programů na ochranu před spywarem je veliké množství. Někdy se však tyto nástroje velmi liší v úspěšnosti, s jakou jsou schopny škodlivý kód nalézt. Proto je někdy dobré jejich nasazení vzájemně kombinovat, nebo použít kompletní ochranné balíky, které v sobě již ochranné nástroje proti spywaru obsahují. Z kvalitních nástrojů na ochranu před nevítanými hosty lze jmenovat zejména tyto produkty:

Ad-aware 2007

Ad-aware 2007

Jedná se o velice oblíbený program proti škodlivým kódům. Hravě si poradí se spywarem, adwarem, dialery, malwarem, agresivní reklamou, apod. Ad-aware 2007 je dostupný pro nekomerční použití zcela zdarma. V bezpaltné verzi však postrádá rezidentní ochranný štít. Pokud se rozhodnete pro plnohodnotnou placenou verzi, pak jej mít implementovaný bude. Aktualizace databáze škodlivých kódů probíhá přímo z internetu.

V nejnovější verzi byl nástroj obohacen o některé nové funkce. Například rezidentní štít Ad-Watch teď aktivně sleduje vaší práci na internetu, registry, paměť počítače a v případě nebezpečí eliminuje útok škodlivého software již v počátku. Program také nabízí několik úrovní detekce.

AVG Anti-Spyware 7.5

AVG Anti-Spyware 7.5

AVG Anti-Spyware 7.5 nabízí kompletní ochranu před spywarem, adwarem, DLL-trojany, keyloggery a dalšími škodlivými kódy. Je dostupný jak v placené, tak i ve volně dostupné variantě. Ta oproti plné verzi postrádá ochranný rezidentní štít (který běží standardně na pozadí).

Po detekci škodlivého softwaru systém AVG Anti-Spyware automaticky spouští proces léčení. Free verze programu je automaticky aktivována po uplynutí zkušební doby 30 dnů.

Spyware Terminator

Spyware Terminator

Program odstraňuje nejen spyware, ale také malware, adware, viry typu hijack a další škodlivé programy. Z pokročilých funkcí tohoto nástroje lze jmenovat automatickou aktualizaci virových databází přes internet a nastavení automatické kontroly systému ve stanovený čas. Spyware Terminator obsahuje nově také nástroj zvaný Web Security Gard. Ten funguje jako ochranný štít při surfování na internetu.

Windows Defender

Windows Defender

Program z dílny Microsoftu si kromě spyware poradí také s pop-up okny v internetových prohlížečích. Spuštění data a času vyhledávání spyware lze v aplikaci předem naplánovat. Aktualizace spywarových databází probíhá přímo z internetu.

Závěrečné hodnocení

Hrozbu spywarové nákazy není radno podceňovat. Vždy se proti těmto zákeřným kódům účinně braňte. Za pomoci zmiňovaných programů by to měl zvládnout skutečně každý.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.