Hlavní navigace

Vypalujte jednoduše DVD a Blu-ray disky

Ilustrační obrázek: Vypalujte jednoduše DVD a Blu-ray disky Hledáte účinný nástroj na vypalování CD/DVD a Blu-ray disků, který by byl zároveň také uživatelsky přívětivý? Programů na vypalování je veliká spousta a vybrat si mezi nimi není vůbec snadné. Který je pro vás tedy ten pravý?

Ashampoo Burning Studio

Tento program si poradí snad se všemi druhy vypalování, tedy umí vypálit klasické soubory a složky, audio CD, video CD (VCD), super video CD (SVCD), DVD-Video (tvorbu menu), zvládne i vypalování „za letu“ (tedy z mechaniky do mechaniky) a vytvoření obrazu disku. Vyjmenovat všechny funkce programu by bylo opravdu zdlouhavé a my se v našem článku blíže podíváme na vypalování filmů na DVD a tvorbu jejich menu.

Tvorba DVD

Ashampoo Burning Studio

Pokud zálohujeme DVD disk, například v programu CloneDVD2, je možné z něho odstranit menu. Někdy totiž nebývá menu příliš povedené a ani rychlé. Ashampoo Burning Studio nám umožňuje jednoduše a rychle menu vytvořit. Na hlavní obrazovce programu najedeme myší na položku „vypálit filmy“ a vybereme hned první záložku s názvem „vytvořit video DVD.“ Nyní nás čeká obrazovka, ve které přidáváme video, které chceme vypálit. Je možnost zde vybrat jak video soubory z disku DVD (tzv. VOBy), tak klasické video soubory s příponami wmv, avi, mpg, asf a podobně. Kliknutím na tlačítko „další“, se dostaneme na obrazovku tvorby vlastního menu pro DVD. Mnoho změn v nastavení nás nečeká, vlastně jen volba vzhledu pro menu. Nutno podotknout, že některé vzhledy jsou opravdu podařené a nabídce nechybí ani vzhledy s 3D efektem. Dalším kliknutím se pak již dostáváme k samotnému procesu vypalování.

Práce s hudebními soubory

Hudba byla, je a bude stále populární, a proto se v žádném programu neztratí funkce určené pro její zpracování. Samozřejmostí je tedy vypálení jak klasického audio CD, tak disku s MP3 či WMA soubory. Takový disk pak lze bez problémů přehrát na většině dnešních hifi věží, dvd přehrávačů i autorádií. Doplňkovou funkcí je ripování CD, to nám umožňuje převést svá hudební CD do souborů WMA či MP3. Funkce ripování cd nemá k dispozici příliš mnoho nastavení, ale pro běžné použití bohatě dostačuje.

Tvorba obrazů disků a záloh souborů

Ashampoo Burning Studio

Program Ashampoo Burning Studio nám nabízí i tvorbu obrazů disků, ty zvládne vytvořit hned ve třech formátech, tedy v ISO, CUE/BIN a ve vlastním formátu nazvaném ashdisc. Tyto obrazy lze vytvořit nejen přímo z CD/DVD ale také z vybrané složky. Program nám také umožňuje provádět zálohu souborů z našeho počítače. Na výběr nám dává, zda chceme zálohu uložit na náš disk či ji přímo vypálit. K zálohování program používá vlastního formátu .ashbak (Ashampoo backup). Podporována je samozřejmě i funkce obnovy těchto zálohovaných souborů, ty si navíc můžeme nechat ochránit heslem.

Závěrem

Ashampoo Burning Studio

Ashampoo Burning Studio je vhodným programem jak pro vypalování, tak třeba pro tvorbu DVD disků přímo z formátu DivX (avi apod.) videa. Zvládá i jednoduché operace s hudbou. Funkčně je tedy program dobře vybavený, vzhled je graficky povedený a přehledný. Z toho důvodu je program vhodný jak pro naprosté vypalovací „laiky“, tak i pro pokročilejší uživatele, kteří mohou využít nabízené funkce „pro experty.“ Program ovšem není zdarma, jedna licence stojí přibližně 700 korun, je tedy zhruba o polovinu levnější než konkurenční Nero Burning Rom. Program je také nabízen v „ošizené“ verzi jako Ashampoo Burning Studio Free. Pokud tedy hledáte a kvalitní a levný vypalovací program, Ashampoo Burning Studio by pro vás mohl být vhodným kandidátem.

 

Alternativy

Nero

Velmi oblíbená a profesionální sada nástrojů umožňující vypalování a zálohování CD a DVD nosičů. Program pracuje v příjemném uživatelském prostředí a nese v sobě hned několik aplikací, mezi kterými je možné přecházet pomocí nástroje Nero StartSmart. Ten si navíc můžete přizpůsobit tak, aby vyhovoval právě vám. Nero je dnes již pomalu legendou mezi vypalovacími programy a konkurence to s ním má opravdu težké.

AmoK CD/DVD Burning

AmoK CD/DVD Burning je nenáročný nástroj pro vypalování CD a DVD nosičů. Program podporuje všechny nejpoužívanější typy CD/DVD mechanik i nosičů, podporuje drag and drop, umožňuje vypalování a tvorbů obrazů CD/DVD atd. Vzhled programu je možno upravit pomocí skinů. Program se neinstaluje a lze jej tedy používat i na USB klíčenkách apod.

Burn4Free

Snadno ovladatelný a populární nástroj pro vypalování CD a DVD. Podporuje tvorbu audio CD z formátů WAV, WMA, MP3, MP2, MP1 a OGG. Program se integruje do kontextového menu na pravém tlačítku myši a lze samozřejmě použít i metodu drag & drop.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.