Windows Live: přímá komunikace - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Windows Live: přímá komunikace

Ilustrační obrázek: Windows Live: přímá komunikace Windows Live Hotmail, Windows Live Mail a Windows Live Messenger. Tři služby z kolekce Windows Live, které slouží především pro přímou komunikaci, tedy zasílání zpráv či souborů. Má smysl je používat? Co vlastně nabízejí?

Windows Live Hotmail

Windows Live Hotmail

E-mailová schránka s kapacitou 5GB byla uvedena na trh v květnu 2007. Obsahuje řadu funkcí podobných těm v Outlooku, pro jeho bezproblémové používání je však nutné používat prohlížeč Internet Explorer a v základní verzi zdarma je přítomna i reklama, která může být pro někoho obtěžující.

Mezi další funkce patří ochrana zpráv antivirem Trend Micro, antispam, možnost nastavit automatické odpovědi např. v době dovolené, přeposílání e-mailů na jinou adresu, zvolení bezpečných a blokovaných odesílatelů (viz níže Windows Live Mail), výběr barevného motivu, kalendář (nepřeložený do češtiny), adresář a další.

Windows Live Mail

Windows Live Mail je aplikace, jež by se dala označit jako nástupce dobře známého Outlook Expressu – ten je ještě součástí Windows XP, ve Windows Vista už je ale nahrazen Windows Mailem. Ten samotný nemá všechny moderní funkce (např. RSS čtečku) a nejlepší moderní alternativou je tudíž právě zmíněný software.

Windows Live Mail

Jde tedy o program, e-mailového klienta, sloužícího ke sjednocení více e-mailových účtů (včetně Windows Live Hotmail, freemail od Google či Seznamu a dalších schránek zdarma, které podporují protokoly pop3 a IMAP) přímo v prostředí osobního počítače. K dispozici je pro Windows XP Service Pack 2 a Windows Vista, nárokuje si 128 MB operační paměti, doporučuje se však 256 MB. Ke svému fungování potřebuje prohlížeč Windows Internet Explorer 6 SP1 nebo vyšší, přes jehož jádro zprávy vykresluje. Pro funkčnost RSS čtečky (viz níže) je potřeba Internet Explorer 7.

Organizace zpráv

Windows Live Mail

Kromě toho, že s jeho pomocí lze přijímat a odesílat současně zprávy z více e-mailových účtů (například pracovní či osobní), má jednu složku pro všechny přijaté zprávy a navíc oproti Outlooku Express ještě složku pro každý účet zvlášť. Zprávy lze následně dále organizovat pomocí filtrů (nastavení pravidel), určit jejich důležitost či je označit praporkem. Chybí však štítkování (nelze je řadit do skupin podle klíčových slov).

Ovládání a nastavení

Stejně jako v Internet Exploreru 7 je nabídka nastavení schována pod jedním tlačítkem v nástrojové liště. V ní pak najdeme všechny funkce, na něž jsme zvyklí z Outlook Expressu. Pokud nám tento způsob nevyhovuje, klasickou lištu lze povolit.

Windows Live Mail

Mezi standardní funkce patří možnost změny rozložení celého pracovního prostředí, nepostradatelný adresář, konverzace v diskuzních skupinách, změna velikosti textu a kódování zpráv, automatické připojení podpisu ke zprávám a synchronizace, která zajišťuje propojení aplikací na jakémkoli počítači připojeném k internetu.

Antispamový filtr

Možná nejdůležitějším posunem od zastaralého Outlook Expressu je větší bezpečnost. V aplikaci je integrována ochrana proti phishingu a hlavně „učící se“ antispamový filtr. Tyto funkce jsou jistě vítanou novinkou, stejně jako možnost zablokovat zprávy v nám neznámém jazyce a s neznámým kódováním. Ručně můžeme vypsat i povolené a zakázané odesílatele, což má své výhody. V prvním případě nám funkce pomůže proti situaci, kdy nám antispamový filtr vyhodí zprávu od důležitého člověka, v druhém případě můžeme zablokovat příbuzné a známé, jež nám přeposílají nesmysly.

Další funkce

Windows Live Mail

Windows Live Mail umí kromě klasických textových zpráv posílat samozřejmě i zprávy v HTML. Navíc má však šablonu pro odesílání malých fotogalerií, což může občas ulehčit práci.

RSS čtečka je dnes součástí snad už každého počítače a i od poštovních klientů se očekává, že odebírání RSS feedů umožní. Ve Windows Live Mail je přímo napojena na Internet Explorer 7, s jehož pomocí nahrajeme např. soubor OPML (soubor obsahující odebírané kanály). Všechna data jsou pak společná jak pro čtečku ve zmíněném prohlížeči, tak v Mailu.

Jak bylo řečeno, Windows Live služby jsou navzájem propojené a platí to samozřejmě i u e-mailového klienta, který je stále u většiny lidí nejpoužívanější. Windows Live Mail umí spustit Messenger, publikovat na blogu ve službě Windows Live Spaces a to nejen klasickým zadáváním obsahu, ale pomocí několika kliknutí umí zveřejnit i přijatou e-mailovou zprávu.

Windows Live Mail - odeslat na blog

Windows Live Messenger

Messenger - nabídka

Nástupce starého známého MSN Messengeru a konkurent u nás nejčastěji používanému ICQ. Seznam kontaktů je uložen na serveru a přihlašujeme se opět pomocí Windows Live ID. Mezi základní funkce patří samozřejmě psaní krátkých zpráv, posílání souborů, možnost vlastního nastavení barevného schématu, audio (volání mezi počítači) a video (webkamera) služby a sdílení souborů pomocí jejich přetažení do sdílené složky s konkrétním uživatelem, která funguje i když je jeden z nich offline.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.