Hlavní navigace

Wise Disk Cleaner - čistič disku

Ilustrační obrázek: Wise Disk Cleaner - čistič disku Chcete oprostit Váš pevný disk od všech nepotřebných souborů a zvýšit tak rychlost a stabilitu operačního systému? Wise Disk Cleaner z populární edice čistících aplikací je připraven.

Instalace a vzhled

Wise Disk Cleaner - hlavní

Instalační soubor, který je distribuován prostřednictvím samorozbalující se ho balíčku zabere na našem disku přibližně jeden megabyt. Celý instalační proces je velmi rychlý, stačí zvolit umístění programu a tvorbu zástupců. Na konci instalace máme možnost automaticky stáhnout Wise Registry Cleaner (program pro čištění systémových registrů), o kterém jsme vám již psali dříve.

Samotný vzhled programu je příjemně zpracovaný, velice přehledný. Aplikace je rozdělena do dvou pracovních oken, v horní části jsou připraveny nejvíce užívané ikony, nechybí pochopitelně ani menu. Zbavujeme se souborů

Wise Disk Cleaner - volba

Ihned po spuštění programu je automaticky iniciován průvodce. Jako první volíme, zda chceme přejít k manuálnímu nebo automatickému módu programu. Nejdříve se budeme věnovat prvně zmíněnému. Po zvolení Manual určíme pevné disky, které máme v úmyslu prohledat za účelem výmazu nepotřebných souborů. V případě, že chceme scanovat všechny disky (popř. partitations) ponecháme defaultní možnost All Hard Drive. V dalším okně nastavujeme typy souborů, jenž mají být eliminovány (např. soubory z adresáře dočasných souborů daného uživatele, nebo všech uživatelů počítače, odstranění cookies atp.). Následně máme možnost definovat i skupiny (přidat / ubrat) souborů, které budou zahrnuty do vyhledávání

.

Pokud jsme výše popsaným procesem s většími či menšími nesnázemi prošli, nezbývá než odstartovat hledání ikonou Scan. Po automatickém vyhledání (na testovaném PC trvalo pouhých 23 vteřin), dostaneme kompletní výpis souborů navržených pro eliminaci. Pokud po zběžné kontrole dojdeme k poznatku, že se mezi zmíněné nepřipletl žádný důležitý, můžeme zvolit příkaz Delete (máme možnost si vybrat, zda chceme soubory přesunout od koše, nebo je trvale smazat).

Automatizace

Wise Disk Cleaner - nastavení

Jestliže jsme shledali funkčnost programu jako odpovídající a provedli patřičná nastavení, není důvod proč nenechat aplikaci odvádět její práci automaticky. Jednoduše v průvodci (možno vyvolat z hlavního panelu prostřednictvím ikony Wizard) navolíme mód Automatic a nezapomeneme určit typ výmazu (viz. výše). Aplikace nyní po každém spuštění provedete automatický scan, po jehož dokončení je zobrazen výpis. Pokud na nás jeho zavírání působí rušivě a nechceme o aplikaci tzv. ani vědět, je možné jeho generování v nastavení programu zakázat.

V nastavení je dále možné využít tabulku Exclusion list, jež slouží pro tvorbu výjimek, totiž určení souborů či adresářů, které nemají být za žádných okolností vymazány. Pokud si přejeme českou lokalizaci, je ji možné stáhnout z Internetu (odkaz nalezneme taktéž v nastavení) a ručně doinstalovat.

Zhodnocení

Program Wise Disk Cleaner je výbornou utilitou pro každodenní (vzhledem k rychlosti operace) či občasnou kontrolu nepotřebných souborů, jenž jsou ukládány na náš disk. Ovládání programu je velice intuitivní a vzhledem k možné automatizaci o něm ani nemusíme vědět. Pozitivní tečka na konec, program je zdarma.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.