Hlavní navigace

Software pro kompletní zabezpečení vašeho PC - 2.díl

Ilustrační obrázek: Software pro kompletní zabezpečení vašeho PC - 2.díl Snad žádný uživatel v dnešní době již nepochybuje o nutnosti mít svůj počítač zabezpečený proti nejrůznějším bezpečnostním nástrahám a hrozbám. Jaké řešení je však to pravé? Odpověď na tuto otázku je daleko složitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Kompletní řešení na klíč

Balíčky obsahující ucelená řešení, o nichž byla řeč výše, nabízí většina významných producentů ochranných nástrojů. Tento software většinou obsahuje antivirus, antispyware, antiadware, antispam, antirootkit, firewall, ochranné nástroje zabezpečující počítač před hackery, phishingovými útoky, napadeními instant messengerů a jinými běžnými bezpečnostními hrozbami z internetu. Některé verze taktéž poskytují vzdálenou správu a monitoring celé sítě, včetně nastavení klientských firewallů. Samozřejmostí jsou automatické aktualizace softwaru a technická podpora 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Takové řešení by mělo být taktéž vybaveno zvýšenou odolností před napadením vlastního bezpečnostního softwaru zákeřným kódem. Vhodná je též možnost vytvoření zálohy dat pro jejich případné obnovení. Podívejme se tedy, co se v této oblasti na trhu nabízí:

AVG Internet Security

AVG Internet Security: k dispozici jsou tři varianty produktu – verze pro pracovní stanice, pro domácí počítače a varianta SBS, jenž slouží k centrální správě počítačů a serverů v síti. Program obsahuje Anti-Virus, Anti-Spyware, Anti-Spam a Firewall.

BitDefender Internet Security

BitDefender Internet Security: kompletní balík zahrnující real-time ochranu před viry s automatickými hodinovými aktualizacemi, proaktivní ochranu, anti-rootkit ochranu, ochranu soukromí a Anti-spyware ochranu v reálném čase. Dalším přínosem je nově zabudovaný Gamer Mode – kolekce ochranných nástrojů, které mají ochránit hráče při hraní on-line her, bez výrazného zatížení systému. Tyto nástroje obsahují rovněž anti-phisihigový filtr, který prozkoumává každou navštívenou webovou stránku na možná napadení.

Kaspersky Internet Security

Kaspersky Internet Security: kombinace antivirus, antispam a firewall. Jedná se o produkt na bázi Kaspersky Anti-Virus , rozšířený o integrovaný anti-spamový modul a personální firewall. Samozřejmostí je tedy ochrana před viry, trojskými koni, červy, spyware a adware. Přehledné a jednoduché uživatelské prostředí umožňuje uživateli nastavovat různé stupně ochrany, skenování, chování firewallu či anti-spamového modulu. Ve verzi 7.0 navíc nacházíme nově rodičovskou kontrolu.

Panda Internet Security: tento bezpečnostní balík víceméně nabízí shodné funkce jako jeho rivalové. Jedná se zejména o AntiVirus, AntiSpyware, AntiPhishing, Firewall, AntiSpam, ochranu identity na internetu, rodičovskou ochranu, a podobně.

Norton Internet Security

Norton Internet Security: posledním mohykánem, jehož si dnes představíme je software od společnosti Symantec. Ten obsahuje Norton Antivirus (automaticky odstraňuje viry, červy a trojské koně, blokuje viry v přílohách rychlých zpráv…), Norton Personal Firewall (zabraňuje útokům hackerů a úniku osobních informací), Norton Antispyware (blokování spyware) a Norton Antiphising (šifrování hesel a ochrana před krádeží identity on-line). Ničím významným tedy oproti konkurenci nevybočuje z řady a přidává se po bok ostatních zástupců z kategorie „all-in-one“.

Vhodný nástroj je takový, jenž hlídá komunikaci oběma směry, tedy tok dat jak do počítače, tak i z něj ven. Dalším důležitým hlediskem při výběru je možnost tzv. „učícího se módu“, kdy sami rozhodujete, zda konkrétní komunikaci povolíte, či nikoliv. Jednotlivým procesům pak lze přiřazovat pravidla. Automatický režim je zde pro méně pokročilé uživatele stále dostupný.

Z řad placených produktů lze jmenovat Lavasoft Personal Firewall. Jedná se o pokročilý a kvalitní nástroj poskytující ochranu před pokusy o neautorizovaný přístup k vašemu počítači a datům prostřednictvím připojení k síti (hackeři, keyloggery, trojské koně apod.). Je určen pro použití v domácnosti a menších firmách.

Dalším bezesporu kvalitním placeným nástrojem je Sunbelt Kerio Personal Firewall. Ten slouží k důkladné kontrole dat a informací přenášených při komunikaci mezi počítači v Internetu nebo v lokální síti. Chrání tak počítač proti útokům hackerů, trojských koní, spyware a dalších „škůdců“. Kromě této ochrany program zvládá i blokování pop-up oken, filtraci reklamních banerů nebo úplný zákaz ukládání cookies souborů.

Mezi bezplatné produkty patří Hurricanesoft Personal Firewall Free Edition, ZoneAlarm Free, či Ashampoo FireWall Free.

Ashampoo FireWall Free vyniká především přehledným uživatelským prostředím a jednoduchým ovládáním. K dispozici je mód pro začínající i pokročilé uživatele. Pro bezplatné využívání programu je nutná registrace.

ZoneAlarm Free je velice šikovný nástroj zaměřený proti útokům hackerů, proti spyware, adware, virům a dalším nebezpečným kódům. Program mimo jiné umožňuje i ochranu soukromí, filtrování nevhodného obsahu, apod. Zvolit lze i některou ze základních úrovní zabezpečení nebo lze vybrat programy, které mohou používat připojení k Internetu atd.

Hurricanesoft Personal Firewall Free Edition chrání vaše PC před hackery, spywarem a viry. Dále monitoruje všechny programy připojující se na internet, emailová konta a lokální síť. V programu je možné zapnout, či vypnout funkci blokování všech připojení.

Návrh bezpečnostního řešení

Vhodnou alternativou ke kompletním bezpečnostním balíkům je použití následujících programů (všechny jsou dostupné pro nekomerční použití zcela zdarma):

  • Antivirový program Avast! 4 Home Edition
  • Antispywarových nástrojů je vhodné kombinovat hned několik, kupříkladu Ad-Aware 2007 a Spybot – Search & Destroy, společně se Spyware Terminatorem.
  • AVG Anti-Rootkit Free je pro běžné potřeby zcela dostačující.
  • Jako vhodný Firewall lze doporučit ZoneAlarm Free.

Závěr

Bezpečnostní rizika není radno podceňovat. S naším dnešním návodem by měla být ochrana počítače snadnou záležitostí pro každého uživatele. Pokud ke výše zmíněným nástrojům přidáme ještě zdravý selský rozum, pak nemá „havěť“ ve vašem počítači žádnou šanci.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.