Hlavní navigace

Software pro kompletní zabezpečení vašeho PC - 4.díl

Ilustrační obrázek: Software pro kompletní zabezpečení vašeho PC - 4.díl Snad žádný uživatel v dnešní době již nepochybuje o nutnosti mít svůj počítač zabezpečený proti nejrůznějším bezpečnostním nástrahám a hrozbám. Jaké řešení je však to pravé? Odpověď na tuto otázku je daleko složitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Firewall, aneb nepropustná ohnivá stěna tam i zpět

Aby jste se mohli opravdu cítit v bezpečí, pak je třeba ještě nainstalovat na počítač kvalitní firewall. O jeho vlastnostech byla řeč již v úvodu. Jako u jiných bezpečnostních programů i zde máme možnost zvolit si bezplatný produkt, nebo za „ohnivou zeď“ zaplatit. Přitom vůbec neplatí, že produkty nabízené zdarma by byly méně kvalitní. V některých případech tomu může být dokonce naopak. Co se týká firewallu integrovaného ve Windows XP, pak je pravdou, že se jedná o lepší řešení, než nemít na počítači žádný firewall, avšak v konkurenci kvalitnějších produktů jej v žádném případě nelze doporučit.

Vhodný nástroj je takový, jenž hlídá komunikaci oběma směry, tedy tok dat jak do počítače, tak i z něj ven. Dalším důležitým hlediskem při výběru je možnost tzv. „učícího se módu“, kdy sami rozhodujete, zda konkrétní komunikaci povolíte, či nikoliv. Jednotlivým procesům pak lze přiřazovat pravidla. Automatický režim je zde pro méně pokročilé uživatele stále dostupný.

Z řad placených produktů lze jmenovat Lavasoft Personal Firewall. Jedná se o pokročilý a kvalitní nástroj poskytující ochranu před pokusy o neautorizovaný přístup k vašemu počítači a datům prostřednictvím připojení k síti (hackeři, keyloggery, trojské koně apod.). Je určen pro použití v domácnosti a menších firmách.

kerio

Dalším bezesporu kvalitním placeným nástrojem je Sunbelt Kerio Personal Firewall. Ten služí k důkladné kontrole dat a informací přenášených při komunikaci mezi počítači v Internetu nebo v lokální síti. Chrání tak počítač proti útokům hackerů, trojských koní, spyware a dalších „škůdců“. Kromě této ochrany program zvládá i blokování pop-up oken, filtraci reklamních banerů nebo úplný zákaz ukládání cookies souborů.

Mezi bezplatné produkty patří Hurricanesoft Personal Firewall Free Edition, ZoneAlarm Free, či Ashampoo FireWall Free.

Ashampoo FireWall Free vyniká především přehledným uživatelským prostředím a jednoduchým ovládáním. K dispozici je mód pro začínající i pokročilé uživatele. Pro bezplatné využívání programu je nutná registrace.

zonealarm

ZoneAlarm Free je velice šikovný nástroj zaměřený proti útokům hackerů, proti spyware, adware, virům a dalším nebezpečným kódům. Program mimo jiné umožňuje i ochranu soukromí, filtrování nevhodného obsahu, apod. Zvolit lze i některou ze základních úrovní zabezpečení nebo lze vybrat programy, které mohou používat připojení k Internetu atd.

Hurricanesoft Personal Firewall Free Edition chrání vaše PC před hackery, spywarem a viry. Dále monitoruje všechny programy připojující se na internet, emailová konta a lokální síť. V programu je možné zapnout, či vypnout funkci blokování všech připojení.

Návrh bezpečnostního řešení

Vhodnou alternativou ke kompletním bezpečnostním balíkům je použití následujících programů (všechny jsou dostupné pro nekomerční použití zcela zdarma): Antivirový program Avast! 4 Home Edition Antispywarových nástrojů je vhodné kombinovat hned několik, kupříkladu Ad-Aware 2007 a Spybot – Search & Destroy, společně se Spyware Terminatorem. AVG Anti-Rootkit Free je pro běžné potřeby zcela dostačující. Jako vhodný Firewall lze doporučit ZoneAlarm Free.

Závěr

Bezpečnostní rizika není radno podceňovat. S naším dnešním návodem by měla být ochrana počítače snadnou záležitostí pro každého uživatele. Pokud ke výše zmíněným nástrojům přidáme ještě zdravý selský rozum, pak nemá „havěť“ ve vašem počítači žádnou šanci.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.