Hlavní navigace

Zatočte s viry, jde to zadarmo!

Ilustrační obrázek: Zatočte s viry, jde to zadarmo! Viry představují pro náš počítač zdroj neustálého nebezpečí a antivirový program dnes představuje nezbytnou součást softwarového vybavení. Na straně jedné tedy stojí nutnost zabezpečit svá data, na té druhé je přirozená snaha ušetřit. Jak tyto požadavky účinně skloubit?

I mezi antiviry se najdou takové, které jsou (zpravidla pouze pro domácí použití) zdarma. A rozhodně to v jejich případě neznamená, že by patřily k těm špatným. Na některé z nich se dnes podíváme…

Comodo Antivirus

Tento program může být dobrým řešením především pro zkušenější uživatele. Poměrně jednoduché nastavení, kompletní ochrana, pravidelná kontrola aktualizací, nízké hardwarové nároky. Drobnou nevýhodou je však skutečnost, že Comodo Antivirus je zatím bohužel k dispozici pouze pro 32 bitové systémy.

Po instalaci se nenechte znepokojit tím, že ve Windows XP na vás bude vykukovat upozornění, že antivirový program není nainstalován. Nainstalován je a po půl roce používání běží naprosto bezproblémově. Tato chyba programu by měla být odstraněna již v následující verzi.

Možnosti antiviru

Comodo Antivirus

Služba HIPS neboli Host Intrusion Prevention System vás upozorní vždy, když je spuštěn nový neznámý program. Pro začátek je třeba uvést, že Comodo Antivirus používá tzv. white-list, neboli seznam bezpečných souborů a aplikací, který je pravidelně doplňován. Tento seznam obsahuje několik tisíc položek, které jsou označeny jako povolené, tedy jejich spouštění bude povoleno automaticky.

Neznámým souborem je tedy myšlen takový, který se na tomto seznamu zatím nevyskytuje. Pokud spuštění povolíte, Comodo si ho zapamatuje a přidá do seznamu bezpečných. A pokud máte podezření, že něco není v pořádku, můžete ho zaslat k analýze. Pokud soubor zaslaný k analýze bude vyhodnocen jako bezpečný, bude také uložen do výše zmíněného seznamu a příští spuštění proběhne naprosto bez problémů.

HIPS má tři stupně nastavení. Low – budou kontrolovány pouze exe soubory, Hight – kdy se kromě exe, souborů ovladačů, screensaverů, kontrolují i knihovny programů a další pomocné soubory, a Medium – což je zlatá střední cesta.

Upozornění

Zamrznutí počítače při rychlém přepnutí uživatelů v operačním systému je způsobeno právě použitím HIPS. Je tedy nutné, pokud tuto službu chcete používat, vždy se důsledně odhlašovat.

Ochrana před viry

Comodo Antivirus

Samozřejmostí antiviru je kontrola pevných i siťových disků, vyměnitelných zařízení typu USB, nebo pouze vybraných adresářů. Samotná kontrola souborů a disků se podstatně zrychlí, pokud použijete tzv. Incremental, neboli přírůstkové, scanování. Program pak z kontroly vynechá soubory uložené ve svém vnitřním seznamu jako bezpečné.

Comodo Antiviru je dostupná také heuristická analýza, tedy kontrola, zda soubor neobsahuje kódy typické pro viry, dále ochrana proti červům, spywaru, scanování komprimovaných souborů. A v neposlední řadě zde nalezneme scanování paměti – ochranu proti RAM virům. Podezřelé soubory je možné uložit do karantény, dokud si nebudete jistí, že jsou v pořádku. Popřípadě je můžete zaslat k analýze. Poslední věcí, kterou si popíšeme, je Scheduler. Ten vám umožní plánovaní kontroly a jejího rozsahu.

Comodo Antivirus tedy nabízí opravdu širokou paletu možností kontroly, která je u jiných srovnatelných produktů dostupná pouze za peníze.

AVG Anti-Virus Free Edition

Dalším bezplatným antivirem, který je nabízen pro nekomerční a domácí použití zcela zdarma, je AVG Anti-Virus Free Edition. Ten uživatelům nabízí jednoduchou instalaci a použití k antivirové ochraně pro soubory a elektronickou poštu (přímá podpora pro nejpoužívanější poštovní klienty, včetně MS Outlook, The bat! a další SMTP/POP3 klienty). Dále se můžete těšit jak na podporu pro operační systémy Windows, tak i pro Linux.

Výrobce uživatelům AVG Anti-Virus Free Edition bezplatně poskytuje pravidelné a automatické databázové a programové aktualizace, rezidentní štít a mnoho dalších funkcí.

avast! 4 Home Edition

Lupa

Kompletní antivirový program s certifikovaným jádrem u institutu ICSA. Program avast! představuje kompletní ochranu proti virům, červům a trojským koním. Jedná se o antivirový program, který byl několikrát oceněn časopisem Virus Bulletin.

Mezi základní vlastnosti antiviru avast! 4 Home Edition patří skinovatelné uživatelské rozhraní a rezidentní ochrana se čtyřmi stupni ochrany – rezidentní scanner, E-mail skenery pro Outlook a další klienty (včetně heuristické analýzy obsahu pošty) a Script blocker (jen verze Pro) prověřující skripty vykonávané WSH a v prohlížeči. Těšit se můžete také na testování jednotlivých složek nebo celých disků a možnost práce s výsledky testů či s infikovanými soubory.

Jen antivir nestačí!

Použití antiviru je vždy nutné doplnit i kvalitním firewallem. Spoléhat pouze na bránu systému Windows je asi stejné, jako jít na krokodýla se síťkou na motýly.

Comodo Firewall Pro je program, který se pravidelně umísťuje na nejvyšších příčkách hodnocení programů nejen této kategorie, ale freewarových programů vůbec. Pokud bylo však u antiviru zdůrazněno, že se hodí spíš pro zkušenější uživatele, pro firewall to platí dvojnásob. Takže pokud počítačům holdujete pouze v míře značně omezené, pozvěte si aspoň na instalaci a první oťukání někoho zkušenějšího.

Základem je zdravý úsudek

Především nezapomínejte na to hlavní: Pro použití bezpečnostních programů podobně jako například ve fotbale platí, že je-li děravá obrana, sebelepší brankář všechno nezachrání. Můžete si pořídit ten nejdražší a nejlepší program na trhu, ale pokud vy sami budete bez rozmyslu stahovat z internetu kdejakou blbinu, otvírat přílohy v e-mailech z neznámých zdrojů, instalovat pochybné programy, nebudete stahovat pravidelné aktualizace systému, budete navštěvovat pochybné stránky a podobně, tak si můžete být skoro jistí, že nějakou tu „potvůrku“ si do počítače nastěhujete.

Ono s neznámými počítačovými viry je to podobné jako s těmi chřipkovými. Nejdřív je vir, až pak následuje vývoj léku. A bohužel, ten nejslabší článek celého zabezpečení se často vyskytuje právě mezi židlí a klávesnicí.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.