Hlavní navigace

Bezplatné vypalovací programy vs. Nero

Ilustrační obrázek: Bezplatné vypalovací programy vs. Nero Vypalování CD a DVD disků je v dnešní době běžnou záležitostí. Pro mnoho uživatelů se stal symbolem vypalování program Nero. Ten však není jediným schopným nástrojem pro zápis dat na optické disky. Jaká je jeho bezplatná konkurence?

Při hledání a následném výběru toho nejlepšího freewarového vypalovacího programu je třeba zohlednit všechna důležitá hlediska. Je vcelku jedno, že se sousedovi líbí určitý softwarový balík, který je plný nejrůznějších nástrojů, když vy potřebujete něco malého na USB flashdisk pro mobilní zálohy. Stejně tak nemá smysl od miniaturních vypalovacích utilitek očekávat, že vám nabídnou stovky funkcí známých z obřích softwarových balíků. Vždy je nutné pečlivě uvážit všechny požadavky, které na vypalovací software klademe.

DeepBurner Free

DeepBurner Free

Potenciálním kadetem na post univerzálního vypalovacího software je produkt jménem DeepBurner. Existuje ve dvou verzích, neplacené Free a placené Pro. Nejprve si povězme, co mají společného. Jak Pro, tak Free umí v základu samozřejmě vypalovat CD i DVD disky. Identicky oba zvládnou přímý zápis z ISO souboru na disk a klidně nám na CD přidají i bootovací stopu. Ovšem tím stejné věci končí a dále uváděné vlastnosti jsou již všechny ve prospěch verze Pro. Takže co umí navíc? Kopírovat z disku na disk, vypalovat fotoalba i Video DVD. Součástí DeepBurner Pro je rovněž zálohovací utilita. Zájemci o vypalování z příkazové řádky také budou muset sáhnout po placené (24,95 USD personall / 29,95 USD business ) verzi Pro.

Ashampoo Burning Studio 6 FREE

Ashampoo Burning Studio 6 FREE je software pro snadné a pohodlné vypalování CD, DVD i Blu-ray nosičů. Vypalovat lze téměř všechny typy těchto disků: datová CD/DVD, audio CD, filmová DVD, kopírovat disky, vytvářet a pálit image atd. Program je možno používat i k zálohování dat a k ripování hudby do audio souborů. Celkově se jedná o propracovaný nástroj, který přináší uživatelům prakticky vše, co k vypalování optických disků potřebují.

AmoK CD/DVD Burning

CD/DVD Burning

Malá, avšak poměrně schopná mini-aplikace, která by neměla, s ohledem na svoji délku, určitě chybět na žádné USB klíčence uživatele operačních systémů řady MS Windows. Program v komprimované formě zabírající 0,98 MB je ohledně ovládání velmi intuitivní záležitostí. Dvě okna, pár přepínačů a ikon. Také ovládání ve stylu „přenes soubory a klepni na BURN“ není právě vrcholem složitosti. Pokud jde o známé typy médií, pak je podporováno naprosto vše od CD-R až po DVD-RAM. Potěší přítomné funkce „vypal ISO či BIN/CUE image na disk“ a „Vytvoř DVD Video z adresáře“. AmoK CD/DVD Burning nám smaže i RW médium a poskytne základní informace o mechanice a médiu v něm. Tím však funkce ještě nekončí. Autor pamatoval i na přehledné vytváření Audio CD. To zde lze mimochodem vytvořit z MP3, WAV, OGG a WMA souborů.

Ultimate CD/DVD Burner

Ultimate CD/DVD Burner

Další minimalistické řešení vpravdě pidi-velikosti (pod 0,3 MB archiv). Když po něm nebudete chtít vytváření hudebních CD, může se jednat o velmi dobrou volbu. Program používá trochu nestandardní rozhraní, má však popsané ikonky, takže se každý zorientuje jedna dvě. Kromě tradičních informací o mechanice i disku a smazání přepisovatelného média (Quick / Full) lze ještě sestavovat ISO soubory a poté je vypalovat. Mezi pokročilými volbami nalezneme import session, finalizaci disku, test zápisu, tvorbu bootovatelných disků a něco dalších voleb zahrnujících v to i možnost nastavit si cache v rozmezí 2 – 64 MB.

Nero 8

Nero 8

Podívejme se nyní ještě, jak si stojí samotný program Nero 8, s nímž jsou většinou ostatní vypalovací nástroje srovnávány. Jedná se o sadu nástrojů umožňujících vypalování a zálohování CD a DVD nosičů. Program pracuje v příjemném uživatelském prostředí. Mezi jednotlivými aplikacemi je možné přecházet pomocí nástroje Nero StartSmart. Ten si můžete uzpůsobit tak, aby co nejlépe odpovídal vašim schopnostem od začátečníka po pokročilého uživatele.

Program Nero 8 obsahuje nástroje pro vypalování nosičů, editaci a úpravu video souborů, zálohování DVD a CD nosičů na pevný disk, vytváření obalů na CD/DVD a některé další nástroje usnadňující vypalování. Dále se můžete těšit na nástroje pro úpravu fotografií, hudby, videa, přehrávač multimediálních souborů, možnost sdílení mediálních souborů. Program také komunikuje s domácími spotřebiči a může se tak stát centrem multimediální domácnosti.

 

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.