Hlavní navigace

Jak vybavit nový počítač programy zcela zdarma? (4. díl)

Ilustrační obrázek: Jak vybavit nový počítač programy zcela zdarma? (4. díl) Chcete zálohovat data na CD, DVD či Blu-ray disky? Pak se neobejdete bez užitečných programů s řadou pokročilých funkcí. Které bezplatné vypalovací nástroje zvolit pro váš domácí počítač?

V minulých dílech našeho seriálu o programech, jimiž lze bezplatně vybavit domácí počítač, jsme se zabývali výběrem vhodného správce souborů, volbou programu pro prohlížení či úpravu obrázků, ochranou vašeho počítače před digitálními hrozbami a také jsme si představili kancelářské aplikace, jež lze vhodně využít k plnohodnotné přípravě textů, grafů, tabulek, či prezentací. Nyní se podíváme na bezplatný software, který vám umožní vypalování dat na optická média.

Pokud potřebujete vypalovat vaše data, hudbu, či filmy na CD, DVD či Blu-ray disky, pak můžete využít buď možnosti zápisu na tato média prostřednictvím nástroje integrovaného v operačním systému Windows, nebo sáhnout po některém ze specializovaných vypalovacích programů. Ty jsou v řadě případů dostupné zcela zdarma a navíc poskytují i pokročilé funkce, které vám vypalování optických médií zpříjemní. Bezplatných nástrojů pro tvorbu optických disků existuje velké množství, představíme si nyní některé z nich.

Bezplatné Nero

Pro mnoho uživatelů je program Nero symbolem nástroje sloužícího k vypalování optických disků. V průběhu vývoje se však z placeného Nera stal obsáhlý multimediální balík, nabízející řadu pokročilých funkcí, které občas uživatelé ani nedokáží využít. Vývojáři tak před časem zareagovali na sílící oblibu bezplatných nástrojů sloužících pouze k vypalování optických disků a přinesli uživatelům také odlehčenou verzi svého programu. Ta nese jméno Nero BurnLite 10 a lze ji používat zcela zdarma.

Vypalování optických disků

Bezplatná verze programu Nero umožňuje prakticky pouze vypalování dat na CD či DVD, nebo kopírování již vypálených optických disků. K tomu ještě nabízí mazání obsahu přepisovatelných médií. Tím však výčet funkcí prakticky končí. Při používání tohoto programu si tedy můžete nechat zajít chuť na podporu neustále se rozšiřujících Blu-ray médií nebo na vytváření Audio CD a DVD-Video disků. Taktéž není možné přidávat data na disk, který již nějaká data obsahuje. To je skutečně závažný nedostatek, který dokáže nejednomu uživateli znepříjemnit život. Ačkoliv Nero BurnLite 10 dokáže uspokojit základní potřeby při vypalování optických disků, daleko vhodnější je zvolit některý z propracovanějších bezplatných programů.

Ashampoo Burning Studio 6 FREE

Ashampoo Burning Studio 6 FREE je komplexní program pro snadné a pohodlné vypalování CD, DVD a Blu-ray disků. Vypalovat lze téměř všechny typy těchto nosičů, datová CD/DVD, audio CD, filmová DVD či video CD, kopírovat disky, nebo vytvářet a vypalovat image disků. Program je možno používat i k zálohování dat a k ripování hudby z CD do audio souborů.

Ačkoliv je program Ashampoo Burning Studio dostupný již delší dobu v nejnovější placené desáté verzi, bezplatná šestá řada nabízí běžnému domácímu uživateli prakticky vše, co pro práci s optickými disky potřebuje. Aplikace je navíc lokalizována do našeho jazyka, tudíž by s jejím ovládáním neměli mít problémy ani méně zkušení uživatelé.

BurnAware Free Edition

Vypalování optických disků

BurnAware Free Edition je další bezplatnou aplikací pro vypalování CD, DVD a Blu-ray disků. Program vyniká především přehledným uživatelským rozhraním a jednoduchým ovládáním. Vypalovat lze jeho prostřednictvím datové, bootovací a multisession disky. Poradí si také s přípravou audio, video a MP3 disků. Nespornou výhodou je pak tvorba obrazu disků (image) a jejich následné vypalování. Samozřejmostí je i mazání obsahu přepisovatelných optických disků.

True Burner

Program True Burner je taktéž bezplatným nástrojem pro vypalování optických médií. Podporuje jak CD a DVD disky, tak i neustále se rozšiřující Blu-ray disky. Aplikace je založena na základech výše popsaného vypalovacího programu BurnAware, který pochází od stejných tvůrců. Pomocí nástroje True Burner budete moci vytvářet datová, bootovací a multisession CD, DVD a Blu-ray média, nebo vypalovat audio a MP3 disky či filmová DVD. Program si poradí také s tvorbou a vypalováním obrazů optických disků.

CDBurnerXP Pro

Vypalování

K vypalování optických disků můžete použít také program CDBurnerXP Pro. Ten umožňuje, stejně jako většina jeho kolegů, zápis na CD, DVD a Blu-ray. Pokud se rozhodnete vypalovat na optická média vaše data, pak se můžete těšit na tvorbu klasických datových disků, MP3 kolekcí, bootovacích médií, multisession disků, apod. V případě tvorby Audio CD lze pracovat s hudbou ve formátech MP3, WAV, OGG, FLAC, WMA, APE, MPC, WV. Příjemné je, že program umožňuje přidávání skladeb z existujícího hudebního CD do nové kompilace bez nutnosti předchozího ripování těchto skladeb. Nástroj CDBurnerXP Pro si poradí také s tvorbou a vypalováním obrazů optických disků.

Výše popsané programy nejsou jedinými bezplatnými nástroji na vypalování. Vhodně lze využít například aplikace ImgBurn, InfraRecorder, DeepBurner Free, nebo AmoK CD/DVD Burning.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.