Nero 9 je k dispozici zcela zdarma - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Nero 9 je k dispozici zcela zdarma

Ilustrační obrázek: Nero 9 je k dispozici zcela zdarma Společnost Nero nabízí uživatelům zdarma odlehčenou verzi svého stejnojmenného programu na vypalování optických disků. V čem se Nero 9 Free liší od plné verze produktu? Stojí za to jej používat?

Nero 9

Vypalovací software Nero je mezi uživateli známý a velice rozšířený již delší dobu. Někteří lidé jej dokonce považují za jakýsi symbol vypalování dat, hudby a videa na CD, DVD a Blu-ray disky. Nero bylo vždy placeným produktem, nyní se však ledy prolomily a společnost Nero se rozhodla uvolnit silně „odlehčenou“, avšak na druhou stranu zcela bezplatnou, variantu svého stejnojmenného produktu.

Nero 9

Placené nebo bezplatné Nero?

Plná verze Nera v současnosti disponuje, kromě funkcí pro vypalování, řadou nástrojů na úpravu fotografií, videa a hudby. Tím se z ní sice stal takřka všestranný nástroj, nicméně mnoho uživatelů v Neru tyto funkce nevyužívá a dává raději přednost jiným specializovaným programům, jenž se zaměřují samostatně na konkrétní funkce. Právě pro tuto část uživatelů byla vydána bezplatná verze programu nazvaná příznačně Nero 9 Free Version, která se zaměřuje čistě na vypalování optických disků. Co nabízí? Splní požadavky uživatelů?

Funkce bezplatného Nera

Předně je nutno podotknout, že Nero 9 Free Version obsahuje opravdu pouze základní funkce pro vypalování CD a DVD disků. Instalační balíček má velikost převyšující 55 MB, což není zrovna málo (instalační soubor plné verze Nera dokonce atakuje hranici 400 MB). Do bezplatného vypalovacího programu byla z plné verze vybrána pouze součást Nero StartSmart Essentials, která je navíc funkční pouze částečně. To je veliká škoda.

Nero StartSmart Essentials

Mezi funkcemi programu Nero 9 Free Version tak nalezneme pouze funkce pro vypalování. Hlavní okno aplikace obsahuje ve své horní části řadu tlačítek, která v placené verzi slouží k přepínání mezi jednotlivými součástmi programu, v bezplatné variantě však nabízí více méně pouze upoutávky na upgrade programu na plnou verzi. K vypalování využijeme dvě tlačítka umístěná na levé straně okna. Zde si můžeme vybrat buď vypalování dat na CD či DVD, nebo zkopírovat již vypálený optický disk. Pomocí bezplatného Nera můžeme ještě smazat obsah přepisovatelného média. Tím však výčet funkcí prakticky končí. Při používání tohoto programu si tedy můžete nechat zajít chuť na možnost vytvářet Audio CD a DVD-Video disky. Taktéž není možné „dopalovat“ data na disk, který již nějaká data obsahuje. To je skutečně závažný nedostatek, který dokáže znepříjemňovat život.

Prostředí programu

Pokud jste se již někdy s Nerem setkali, pak vás jeho ovládání nepřekvapí. Vše vychází z plné verze produktu. Obrazovky s jednotlivými volbami za sebou zcela logicky následují a ani méně zkušený uživatel nebude mít s bezplatným Nerem problémy.

Je dobrým vypalovacím nástrojem?

Nero 9

Nero 9 Free Version budí rozpaky. Na jednu stranu je příjemné, že výrobce uvolnil svůj vypalovací program ve verzi, kterou lze používat zcela zdarma, na druhou stranu se však jedná o velice omezený nástroj, který kromě vypalování datových CD a DVD neumí prakticky nic dalšího. Na trhu je v současnosti celá řada minimálně stejně kvalitních programů, za které nezaplatíte ani korunu a nabídnou vám celou řadu funkcí, o nichž si můžete nechat v Nero 9 Free Version jen zdát. Místo bezplatného Nera je tak lepší použít spíše program Ashampoo Burning Studio 6 FREE. Ten nabízí řadu funkcí pro vypalování, včetně možnosti vypalovat CD, DVD a Blu-ray disky, vytvářet image optických disků, vypalovat Audio CD, Video-DVD a ripovat hudbu.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.