Hlavní navigace

Srovnání nejpoužívanějších webových prohlížečů

Ilustrační obrázek: Srovnání nejpoužívanějších webových prohlížečů Mnoho uživatelů přechází od výchozího internetového prohlížeče Windows, Internet Exploreru, k alternativním možnostem. Mezi ty nejpoužívanější patří Mozilla Firefox, Opera, Safari a nově také Google Chrome. Který z nich je vhodný právě pro vás?

Internet Explorer 7

Šestá verze prohlížeče Internet Explorer, která se objevila společně s Windows XP, zůstala na dlouhou dobu verzí poslední. Právě její omezená funkčnost, chybějící záložky, RSS čtečka a množství chyb přinutily spoustu uživatelů vyzkoušet něco jiného. S příchodem Windows Vista Microsoft vypustil také Internet Explorer 7, který starší šestou verzi podstatně vylepšil.

Srovnání nejpoužívanějších webových prohlížečů

Internet Explorer 7 přinesl podporu záložek, RSS čtečku, ochranu proti phishingu a spoustu dalších novinek. Jedná se o velice rychlý a moderní prohlížeč, byť některé jeho neduhy (kvůli kterým jej především weboví vývojáři nenávidí) jsou stále přítomny. Internet Explorer 7 nabízí klasické uspořádání okna – řádek nabídek, panel záložek a volitelně panel s odkazy. Tento prohlížeč není skinovatelný a záleží tedy na nastavení vzhledu vašeho systému.

K dispozici je vylepšená lupa, díky které můžete pohodlně zvětšovat obsah stránky pouhých klepnutím na příslušnou ikonku ve stavovém řádku. Mnoho uživatelů využívá vynikajícího doplňku IE7Pro 2.4, který do Internet Exploreru přidává obrovské množství dalších funkcí – např. gesta myši nebo inteligentní adresní řádek.

TIP: V současnosti je již k dispozici také Internet Explorer 8 beta 2 v české lokalizaci.

Funkce: 6/10
Uživatelské prostředí: 5/10
Rychlost: 8/10
Celkové hodnocení: 6,5/10

Mozilla Firefox 3

Srovnání nejpoužívanějších webových prohlížečů

Mozilla Firefox je prohlížeč známý svým raketovým vzestupem. Jeho první verze byla vydána v roce 2004 a dnes jej používá velké procento uživatelů internetu. Firefox je v základu na funkce poměrně chudý prohlížeč. Jeho možnosti však lze snadno rozšiřovat pomocí tisíců doplňků, které pro něj existují. Samozřejmostí je podpora záložek, které jsou ve třetí verzi dotažené téměř k dokonalosti. Potěší také jednoduchý, avšak přehledný Správce stahování a velké množství dostupných skinů, kterými lze upravovat vzhled prohlížeče. Firefox navíc nepodporuje pouze Windows, ale rovněž Linux a Mac OS X.

Bohužel, také Firefox má svá negativa. Jeho start a načítání stránek je pomalejší, než v případě Internet Exploreru, za což může právě multiplatformnost. Mozilla jej od začátku uváděla také jako velmi bezpečný a stabilní prohlížeč, což však vyvrací množství dosud objevených bezpečnostních chyb.

Funkce: 4/10
Uživatelské prostředí: 8/10
Rychlost: 5/10
Celkové hodnocení: 6/10

Opera 9

Srovnání nejpoužívanějších webových prohlížečů

Opera byla až do verze 8.54 placeným prohlížečem a v neplacené verzi obsahovala reklamu. Právě toto může být příčinou jejího menšího rozšíření. Velkému množství lidí, kteří Operu testovali, chybělo také automatické doplňování dříve již zadaných údajů ve formulářích – vývojáři tuto funkci odmítají přidat kvůli zachování vysoké bezpečnosti, kterou Opera rozhodně oplývá.

Opera byla prvním prohlížečem, který přinesl prohlížení stránek v záložkách (panelech). Disponuje rozsáhlými možnostmi nastavení a trochu složitějším uživatelským rozhraním, proto se příliš nehodí pro začátečníky. Opera je bezkonkurenční v rychlosti a základní funkční výbavě – nechybí RSS a Atom čtečka, e-mailový a IRC klient, BitTorrent klient, zobrazení EXIF hlaviček obrázků, výborný zoom či multifunkční adresní řádek. Opera si pamatuje obsah navštívených webů, což vám umožní rychle se na ně vrátit zadáním několika klíčových slov, která si z nich pamatujete. Prohlížeč bohužel od počátků trpí neduhem špatného vykreslování některých stránek, což není ani v nejnovější verzi zcela opraveno (avšak je to opravdu minimalizováno). Vzhled prohlížeče lze oživovat skiny a navíc je možné naprosto svobodně měnit rozložení a funkčnost jednotlivých panelů.

Stejně jako Mozilla Firefox, i Opera obsahuje kvalitní správce stahovaných souborů a dokáže navazovat na přerušená stahování. Nechybí podpora doplňků, které se zde nazývají widgety, možnost vytváření poznámek, snadné blokování obrázků a dalšího nežádoucího obsahu stránek a spousta dalších užitečných funkcí. Potěší také Koš, kde se ukládají poslední zavřené panely, a také funkce Opera Link, která synchronizuje vaše záložky, poznámky a historii stránek se serverem, takže je možné k nim přistupovat odkudkoli na světě, a také z mobilního prohlížeče Opera Mini. Škoda jen trochu složitější aktualizace, která neprobíhá automaticky.

Funkce: 8/10
Uživatelské prostředí: 8/10
Rychlost: 9/10
Celkové hodnocení: 8/10

Google Chrome

Srovnání nejpoužívanějších webových prohlížečů

Internetový kolos Google dlouhou dobu podporoval Mozillu Firefox. Proto všechny velice překvapil, když letos v září představil svůj vlastní prohlížeč nazvaný Google Chrome. Ten běží na výborném vykreslovacím jádře WebKit a přestože se zatím nachází v betaverzi, je velmi stabilní a vhodný pro začínající uživatele. Google Chrome ocení také majitelé notebooků s menšími displeji – jeho uživatelské rozhraní je opravdu velice úsporné. Prohlížeč je navíc bleskově rychlý a surfování se tak stává skutečným zážitkem. Po instalaci vám, podobně jako Mozilla Firefox, nabídne import záložek a dalších údajů z již nainstalovaných prohlížečů.

Pokročilejší uživatele nejspíše zamrzí jen základní možnosti nastavení a chybějící podpora doplňků. Adresní řádek již při zadávání URL webu nabízí její plné znění a podporuje také vyhledávání (vyhledávač si lze nastavit).

Funkce: 3/10
Uživatelské prostředí: 9/10
Rychlost: 8/10
Celkové hodnocení: 6/10

Safari

Srovnání nejpoužívanějších webových prohlížečů

Prohlížeč pocházející z prostředí operačního systému Mac OS X se dočkal také své verze pro Windows. Zde měl krátce po vydání velké problémy se stabilitou, která je nyní na vcelku snesitelné úrovni. Safari je známo svým kladným přístupem k nejmodernějším webovým technologiím a jako první tak přichází např. s podporou CSS animací. Vývojáři ocení speciální menu, díky kterému mohou testovat kompatibilitu svého webu také s dalšími prohlížeči bez nutnosti jejich nainstalování.

Velice užitečná je funkce Network Timeline, která podává informace o době stahování jednotlivých elementů stránky. Safari si zachoval svůj design z Mac OS X, nechybí také podpora doplňků (avšak v menším množství, než např. v případě Firefoxu). Podobně jako Opera, i Safari si zatím nedokáže poradit s některými weby a u několika stránek se také můžete dočkat pádu aplikace. Tento prohlížeč se tak hodí spíše pro pokročilé uživatele a nadšence pro internetové technologie.

Funkce: 5/10
Uživatelské prostředí: 6/10
Rychlost: 6/10
Celkové hodnocení: 6/10

Který je nejlepší

Očekávám, že mnozí z vás nebudou souhlasit s nízkým hodnocením funkčnosti Firefoxu. Pokud si však tento prohlížeč představíte bez nainstalovaných rozšíření, zůstane vám aplikace, která neoplývá ničím výjimečným. Mozilla Firefox společně s Google Chrome jsou z mého pohledu prohlížeče velice vhodné pro méně zkušené uživatele, Opera a Safari pak pro ty pokročilejší. Začátečníci si vystačí s Internet Explorerem a weboví vývojáři stráví nejvíce času řešením jeho vykreslovacích chyb.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.