Hlavní navigace

Unreal Commander: konkurence Total Commanderu?

Ilustrační obrázek: Unreal Commander: konkurence Total Commanderu? Unreal Commander je dosti neznámý a opomíjený souborové manažer. Přitom nabízí řadu funkcí a určitě má uživatelům co nabídnout. Zaslouží si tedy být opomíjen? Dokáže se Unreal Commander vyrovnat zaběhlému a profesionálnímu Total Commanderu?

Unreal Commander

Dnes si představíme jeden ze souborových manažerů, který je konkurencí programů, jakými jsou FreeCommander, Altap Salamander nebo i Total Commander. A konkurence to je opravdu silná. Koncept dvou oken zůstává samozřejmě zachován, a když si vezmeme na porovnání například již zmíněný Total Commander, zjistíme, že si jsou oba programy možná až příliš podobné. Vzhled, rozvržení tlačítek, klávesové zkratky, FTP připojeni, to vše a mnohem více si je více než dost podobné, takže by uživatel neměl mít při přechodu z jednoho nástroje na druhý žádné problémy.

Hlavní okno

Ale jak víme, tak nic není dokonalé a i tento program má své mouchy, resp. mušky, kvůli kterým bývá často kritizován a opovrhován. Mluvím zde o asi nejvíc diskutovaném pojetí registrace. Program je skutečně freeware, takže nezaplatíte ani korunu za jeho užívání, ale je potřeba se zdarma registrovat. Pokud se nezaregistrujete, program vám nebude zprvu dělat problémy. Jen se občas připomene varováním o neregistraci a nápisem „unlicensed copy“. Po čase vám však úplně zakáže možnost jakékoliv práce s programem.

Základní nastavení

Nastavení UC

Samotná instalace Unreal Commanderu nenese žádné známky potíží. Pokud se program po instalaci nejeví jako český, není nic jednoduššího, než češtinu nastavit. To se provede v hlavním okně programu v záložce Configuration – Options a hned na první straně nastavení zvolíme Language – Czech a potvrdíme. Ihned by se nám měl celý program změnit na český. Další nastavení nás asi nemusí nijak extra zajímat, protože základní nastavení je již nastaveno a veškeré funkce jsou k dispozici. Snad možná jen položka Vizuální vzhled by vás měla na chvíli zaměstnat, protože ne každému vyhovuje základní barevná konfigurace softwaru. Je zde na výběr z několika profilů, z nichž za základní považuji profil White standard.

Funkce

Hlavní okno

Funkce Unreal Commanderu jsou totožné se všemi základními funkcemi souborových manažerů a pro běžného užovatele jsou plně dostačující. Možnost získání informací přímo od autora je na officálních stránkách programu.

Total Commander – král mezi souborovými manažery?

Total Commander je v současné asi nejpoužívanější souborový manažer. Své zkušenosti získával už ve svém předchůdci, Windows Commanderu. Total Commander přišel na svět již v roce 2002 a od svého vzniku se už jen neustále zlepšuje a zdokonaluje. Vždyť vyšel ve verzi 5.50 a nyní čítá verze 7.xx. Jeho recenzi si můžete přečíst v našem dřívějším článku. Snad bych jen vytknul jediné, a to, že není zdarma.

Unreal Commander vs. Total Commander

Commander

Souboj mezi Unreal Commanderem a Total Commanderem je, dle mého názoru, značně vyrovnaný a i když je Total Commander v jistém předstihu(Unreal Commander je pouze ve fázi beta), tak se může Unreal Commander plně vyrovnat a někdy i dokáže předčít svého konkurenta. Total Commander sbírá slávu a doplňuje poslední nedostatky a přidává drobné novinky, ale Unreal Commander se pohybuje dlouhými kroky vpřed s každou aktualizací. Myslím si, že potenciál a síla těchto obou manažerů je relativně vyrovnaná.

Jak si Unreal Commander stojí?

Závěrem bych chtěl už jenom připomenout, že program Unreal Commander je zdarma, jednoduchý, nenáročný na paměť a dokáže nahradit snad všechny funkce Total Commanderu, který je navíc distribuován jako shareware. Běží na operačních systémech od Windows 98 až po Windows Vista.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.