Vyberte si prohlížeč webových stránek - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Vyberte si prohlížeč webových stránek

Ilustrační obrázek: Vyberte si prohlížeč webových stránek 17. června 2008 dospěl do své třetí finální verze oblíbený prohlížeč Mozilla Firefox, tou dobou představila novou verzi svého browseru i Opera a dva měsíce poté, začátkem září, vtrhl na trh Google se svým Chrome. Od té doby však uběhlo mnoho času, jaká je situace nyní?

Je těžké vybrat si některý z moderních prohlížečů. Jejich souboj o podíl na trhu můžeme vnímat jako boj o to, kdo tu samou funkci nabídne uživatelsky přívětivější a zároveň dokonalejší. Příkladem je Mozilla Firefox versus Opera. Oba prohlížeče jsou na velmi vysoké úrovni. U prvního zmíněného je uživatelský komfort založen na možnostech rozšíření, Opera se naproti tomu snaží integrovat maximum funkcí už ve výchozím instalačním balíčku.

Internet Explorer

Internet Explorer

Snad jediný browser ze čtyř zde zmíněných, u něhož se nedá hovořit o „komunitě uživatelů“. Je pravděpodobné, že má své pokročilé vyznavače, kteří ho používají kvůli jeho schopnostem, ale podíl na trhu v tomto případě určuje spíš předinstalace v nejpoužívanějším operačním systému Windows.

Jak šel čas

První verze Internet Exploreru byla vydána v srpnu 1995 , většina lidí se však setkala až s verzí třetí, vydanou o rok později, v srpnu 1996.

Internet Explorer 3 již podporoval CSS (byť pouze částečně), Applety v jazyce Java a ovládací prvky ActiveX, čímž se stal velkou konkurencí pro svého tehdejšího rivala – Netscape Navigator.

Verze 4, 5, 6 a 7 přinesly samozřejmě další množství vylepšení. Internet Explorer prošel dlouhým vývojem a každá jeho verze je o něco lepší, i přes to je mu však stále vytýkána nedostatečná podpora webových standardů a nízká bezpečnost pro uživatele.

Současnost

První beta verze Internet Explorer 8 byla zpřístupněna 5. března 2008, druhá 27. srpna 2008. Zatím není jasné, kdy bude prohlížeč uvolněn ve verzi finální, slibuje však opět mnoho nových funkcí a vylepšení. Mezi ně patří např. „Oblasti WebSlice“, díky kterým si bude moci uživatel uložit předem definovanou část webové stránky a jednoduše kontrolovat aktualizace.

Opera

Opera

Aktuální verze tohoto norského prohlížeče nese označení 9.63 – ta opravuje pouze bezpečnostní chyby verze předchozí. Opera má integrovaného e-mailového klienta, IRC klienta, RSS čtečku a další funkce, které z tohoto browseru dělají univerzální aplikaci pro rozsáhlé použití při práci a zábavě na internetu. Právě tyto schopnosti jsou však některými uživateli Opeře vytýkány, protože není „dostatečně jednoduchá“.

Naproti tomu – kdo propadne kouzlu ovládání pomocí gest myší či hlasu, těžko se tohoto komfortu vzdá.

Opera má velký podíl spíš na mobilních zařízeních, než na klasických počítačích. Zde byla původně nabízena jako komerční placený produkt, což se změnilo až s verzí 8.50 (22. září 2005), stejně ale např. na český trh zasahuje pouhými 7% (další informace konci článku).

V každém případě má Opera svá nezanedbatelná pozitiva. Mezi ně patří důsledné dodržování webových standardů podle W3C, rychlost a nízké nároky na operační paměť.

Jak šel čas

První verze vznikla již v roce 1992 jako jeden z projektů tehdejší norské společnosti Televerket (nyní Telenor). Společnost Opera Software, která Operu nyní vyvíjí, byla založena v roce 1995.

Od Opery 7 (leden 2003) se i tento prohlížeč v mnohém zdokonalil. Jeho vývojáři postupně implementovali již zmíněné hlasové ovládání, zpřehlednili uživatelské prostředí a ještě více vylepšili i podporu webových standardů. Od verze 9.0 projde Opera testem Acid2 a po této stránce jí není co vytknout.

Současnost

12. června 2008 vyšla verze 9.5 s novým výkonnějším jádrem Kestrel a mírně přepracovaným rozhraním pro uživatele.

Jon S. von Tetzchner, generální ředitel Opera Software, k tomu řekl, že Opera 9.5 je vyvrcholením dvouletého naslouchání komunitě uživatelů a přizpůsobování prohlížeče dle jejich požadavků. Výsledkem je pak např. vyhledávání v obsahu dříve navštívených webových stránek přímo z adresního řádku.

Nyní se však již můžeme těšít z Opery verze 9.63. Ta opět přinesla několik vylepšení.

Mozilla Firefox

Firefox

Firefox je bezpochyby prohlížečem s největší propagační kampaní. Tu zajišťují samotní uživatelé, početná komunita, která Firefox uznává jako nejlepší.

Firefox vyvíjí, společně se stovkami dobrovolníků, Mozilla Corporation, dceřiná společnost nadace Mozilla Foundation. S finanční podporou společnosti Google se Mozille podařilo dosáhnout postavení, vybudovat sílu značky a stát se velmi silnou konkurencí Internet Exploreru.

Jak šel čas

První verze, ještě s názvem Phoenix, vyšla 23.září 2002. (Název Mozilla Firefox nese až od verze 0.8.)

Finální verze pak vyšla 9.11.2004 a stala se jednou z nejpoužívanějších aplikací s otevřeným kódem. Vděčí za to především svým vlastnostem a také faktu, že Firefox se stal, jakožto hojně propagovaný, nástrojem, jak „utéct“ nevyhovujícímu a dominantnímu Internet Exploreru.

Nabízel vyšší bezpečnost, funkce, z nichž můžeme jmenovat třeba blokování automaticky otevíraných oken, prohlížení webových stránek v panelech, nebo možnost rozšíření, instalace doplňků podle toho, co který uživatel pro své účely potřebuje.

Současnost

Verze 3.0 byla vydána 17. června 2008. Přinesla především rychlejší jádro, opravy mnoha chyb, ale také některé nové funkce, mezi něž patří např. až devadesátidenní historie navštívených stránek. Nelze také nevzpomenout na Download Day 2008, během něhož se Firefox zapsal do Guinnessovy knihy rekordů nejvyšším počtem staženého software za 24 hodin

Aktuální verze nese označení 3.0.5, druhá řada prohlížeče již nebude do budoucna podporována.

Google Chrome

Chrome

Google Chrome je založen na open source frameworku WebKit. Jak již název napovídá, vyvíjí jej společnost Google Inc. především kvůli lepší podpoře dnešních moderních webových aplikací, respektive hlavně jako podporu těch, které sama ve svém portfoliu nabízí.

Jeho uživatelské prostředí je velmi jednoduché, snaží se ale přizpůsobit a nabízet intuitivní a pohodlné ovládání. Mezi jeho funkce patří např. anonymní režim, dynamické karty (otevřené karty lze přetáhnout mimo prohlížeč a vytvořit tak nové okno), nebo zástupci aplikací (zástupcem např. na ploše lze otevřít online aplikaci bez nutnosti otevírat celý prohlížeč).

První verze prohlížeče (beta) byla uvolněna ke stažení 2.září 2008. Před několika dny povýšila na verzi finální, která nese označení 1.0.

Závěr

Jak bylo řečeno, je velmi těžké doporučit nějaký prohlížeč jako nejlepší. Každý člověk má jiné nároky a jiné potřeby. Můžeme se ale podívat, jaké prohlížeče preferuje většina.

Zde je statistika používanosti prohlížečů podle webhits.de

Statistika

A jinak:

MS Internet Explorer 66.0%
Mozilla 27.9%
Safari 2.0%
Opera 1.2%
Google Chrome 0.2%

Zajímavé je také nahlédnout na české prostředí, jehož obraz nám nabízí třeba TOPlist.cz. Z jeho statistik vyplývá, že průměrně 20% lidí používá ještě zastaralý a pro moderní web naprosto nevhodný Internet Explorer 6, Mozilla pak vyhrává nad IE7 pouze nepatrně, ale i Opera se blíží hranici 10%, což není pro alternativní prohlížeč, o němž se tolik nemluví, vůbec zanedbatelné.

Odmyslíme li si však skupinu uživatelů, která používá předinstalovaný prohlížeč prostě proto, že je existence jiného nezajímá, pak musíme konstatovat, že dle veřejného mínění je nejlepším prohlížečem Mozilla Firefox. Nikomu ale nic nebrání vyzkoušet všechny, instalace jsou rychlé a odinstalace bez problémů.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.