Hlavní navigace

Software pro kompletní zabezpečení vašeho PC - 3.díl

Ilustrační obrázek: Software pro kompletní zabezpečení vašeho PC - 3.díl Snad žádný uživatel v dnešní době již nepochybuje o nutnosti mít svůj počítač zabezpečený proti nejrůznějším bezpečnostním nástrahám a hrozbám. Jaké řešení je však to pravé? Odpověď na tuto otázku je daleko složitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Bezpečnostní řešení skládající se z jednotlivých programů

Výhody a nevýhody takového řešení jsme si uvedli v textu výše. Ještě je třeba podotknout, že aby bylo zabezpečení počítače opravdu účinné, pak je nutné mít nainstalovaný alespoň firewall, antivir a antispyware. Podívejme se proto, co se na trhu nabízí. Uvedu zde přehled zajímavých produktů v jednotlivých kategoriích a nakonec se pokusím sestavit konkrétní řešení, jenž by mělo být velice účinné a navíc pro domácí použití zcela zdarma.

Antiviry

Antiviry jsou v současnosti zastoupeny velmi početnou skupinou produktů. Uživatelé tedy mají opravdu z čeho vybírat. Každý kvalitní antivir by měl nabízet automatické aktualizace virových bází, rezidentní štít, kontrolu emailů a plánovač testů. Neodmyslitelnou funkcí by pak měla být možnost ručně spustit test vámi vybraných souborů. Pokud byste se chtěli o virech dozvědět více (případně si na ně přečíst recenze), pak navštivte stránky Viry.cz. Jedná se snad o nejkvalitnější zpravodajství na českém internetu týkající se virové problematiky.

Přehled produktů, aneb z čeho si lze vybrat:

NOD 32: tento antivir od slovenských sousedů v současnosti patří k tomu nejlepšímu, co lze k ochraně před viry použít. Nabízí pokročilé možnosti ochrany před viry a spyware. Navíc v testech antivirových řešení sbírá jeden vavřín za druhým. Lze jej proto směle doporučit. Jeho nevýhodou je, že za něj musíte zaplatit. Žádná bezplatná verze pro domácí uživatele bohužel v nabídce není. To je však veliká škoda.

nod

AVG Anti-Virus: dalším zástupcem, tentokrát z tuzemska, je produkt společnosti Grisoft. Na trhu je již velice dlouho a za tu dobu si našel spoustu příznivců. Autoři program neustále vyvíjí, proto i s ním byste měli být proti hrozbám kvalitně chráněni. AVG je nabízen buď v placené verzi, ve verzi s firewallem, nebo jako varianta Free pro nekomerční použití zdarma. Ta je však dostupná pouze v anglickém jazyce.

avg

Avast! 4: společnost Alwil software vyvíjí velice kvalitní nástroj pro boj s viry. Ten nabízí mnoho funkcí, bohaté možnosti nastavení a velice dobře propracovaný rezidentní štít zahrnující ochranu pro web, instant messengery, P2P štít, ochranu před útoky v lokální síti a ochranu elektronické pošty. Velice užitečnou funkcí je tzv. Virová truhla. Do ní jsou umístěny nakažené soubory a ty se pak již nemohou šířit. Produkt je nabízen ve dvou verzích. První verze Professional Edition je placená, druhá varianta Home Edition je dostupná k nekomerčnímu použití zdarma. Stačí se pouze zaregistrovat na internetových stránkách výrobce.

avast

Kaspersky Anti-Virus 7.0: je spolehlivým řešením ochrany počítače proti škodlivému kódu. Vyniká především v účinné detekci virů, červů a trojských koní. Program ocení jak začínající, tak i pokročilí uživatelé, díky jeho snadné instalaci a nastavení. Aplikace kontroluje chování aplikací, chrání před viry, červy, trojskými koni, spyware a adware, kontroluje IM klienty, hlídá přítomnost rootkitů, a podobně.

Norton Antivirus: za tímto produktem stojí společnost Symantec. Lze říci, že produkt nabízí obdobné možnosti, jako jeho hlavní konkurenti.

Další produkty: v přehledu produktů bychom takto mohli pokračovat stále dál a dál. Antivirů je veliké množství a jejich kompletní výčet tak přesahuje rozsah tohoto článku. Proto se nyní omezím pouze na jejich vyjmenování, upřednostním při tom produkty, jenž lze získat a užívat zdarma. Jedná se zejména o následující aplikace: Bitdefender, ClamWin Free Antivirus, Avira AntiVir Personal Edition Classic, PC Tools AntiVirus 3.1 Free Edition. Z řad placených nástrojů pak lze jmenovat produkty Dr.Web, eSafe, eTrust Antivirus, F-Prot, F-Secure, MicroWorld eScan, Panda Antivirus, PC-Cillin, VirusBuster, atd.

Antirootkit

Že stále nevíte, co to onen rootkit je? Hned si pojem vysvětlíme. Rootkity jsou druhy virů, jenž se před antivirovými nástroji maskují tak, aby je nebylo možné nalézt. V okamžiku, kdy je napadený soubor podroben analBitdefenderýze, předloží rootkit antivirovému programu původní nepoškozenou podobu dat a ty se pak pro antivir jeví jako zcela zdravé. Jelikož jsou na ně některé běžné prostředky krátké, musely vzniknout programy, jenž se na hledání rootkitů specializují. Jedná se například o AVG Anti-Rootkit Free, F-Secure BlackLight 2.2.1015 nebo Panda AntiRootkit 1.06.

panda

Antispyware

Lze tvrdit, že spyware je stejně nebezpečný jako viry, nebo trojské koně. Spyware je program, který využívá Internetu k odesílání dat z počítače bez vědomí jeho uživatele. Jedná se většinou o statistiky navštívených internetových stránek, spuštěných souborů, otevřených dokumentů, a podobně. Nezřídka se mu podaří ovládnout váš internetový prohlížeč. V tom případě vám bude předkládat stránky, o něž vůbec nemáte zájem. Je proto velice důležité se před spywarem důkladně chránit. Programů na jeho prevenci a odstranění je veliká spousta. Liší se zejména tím, zda poskytují rezidentní ochranu v reálném čase, či nikoliv. První skupina chrání počítač preventivně před vniknutím škodlivého kódu, druhá pak pouze odstraňuje následky působení spyware ve vašem počítači.

Z placených nástrojů lze jmenovat produkt Ad-Aware 2007. Ten nabízí ve verzích Plus a Pro rezidentní ochranu i čištění počítače od již uhnízděného spywaru. Produkt lze pořídit taktéž v bezplatné verzi, v ní však chybí rezidentní štít.

ad-aware

Placený program nabízí taktéž společnost Grisoft v produktu AVG Anti-Spyware. Ten zajišťuje kvalitní ochranu, podobně jako Ad-Aware, doplněnou tzv. Skartovačkou dat. Pokud byste za něj nechtěli platit,pak můžete využít „odlehčenou“ verzi AVG Anti-Spyware Free Edition. Té ve výbavě chybí ochrana rezidentním štítem.

AVG antispyware

Velice kvalitní nástroj dostupný zcela zdarma je Spybot – Search & Destroy. Vyznačuje se vysokou mírou účinnosti v boji se spywarem. Navíc nabízí ochranu v reálném čase.

Třetím významným hráčem na tomto bitevním poli je Spyware Terminator. Ten nabízí stejně jako Spybot ochranu před vnikem škodlivého kódu a jedná se taktéž o freeware.

Posledním zástupcem, jenž si zde zmíníme je Microsoft Windows Defender. Jak již jeho název napovídá, jedná se o produkt z redmondskch vývojových dílen Microsoftu. Je taktéž nabízen zdarma.

defender

Pokračování příště

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.