Hlavní navigace

Vybavte si počítač zcela zdarma

Ilustrační obrázek: Vybavte si počítač zcela zdarma Jak vybavit nový počítač základními programy za naprosto minimální cenu při zachování stejné funkčnosti, kterou nabízejí placené produkty? Stačí se pouze porozhlédnout a vybrat ty správné nástroje. Víme, které to jsou.

Právě jste si doma vybalili z krabice svůj nový počítač a přemýšlíte, které aplikace do něj nainstalujete? Pak v první řadě zvažte, zda je nutné, abyste si pořizovali profesionální placené programy, nebo zda si vystačíte s bezplatnými nástroji, které zastanou stejný kus práce a (nejen) pro domácí použití jsou zcela dostačující. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, pak pro vás máme několik dobrých tipů. Vhodných programů je velká spousta, my si představíme některé z nich:

Kancelářské vybavení

OpenOffice.org

OpenOffice.org je kompletní kancelářský balíček, který je alternativou k Microsoft Office. Nabízí stejné možnosti, vyskytuje se plně v českém jazyce, dokáže dokumenty vytvořené v MS Office, či jiných textových procesorech, otevírat, upravovat a ukládat do svého kratšího formátu. Vyznačuje se také svou rychlostí, vysokou stabilitou či možností implementace šablon a modulů.

Foxit PDF Reader

Slovník

Foxit PDF Reader je nenáročný prohlížeč PDF dokumentů, pro který je typická jednoduchost a rychlost. Je kompatibilní se všemi PDF dokumenty a disponuje běžnými funkcemi, jako je třeba výběr, hledání či tisk. Pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF lze vhodně použít i oficiální nástroj od společnosti Adobe – Adobe Reader.

Multimédia

KMPlayer

Univerzální přehrávač videí, jehož nespornou výhodou je, že má v sobě integrované kodeky, které dokáží přehrát snad veškeré MPEG4 filmy a navíc přehrává soubory ve formátu flash video (FLV) a RealMedia (RM). Samozřejmostí je existence v českém jazyce, podpora českých titulků, posun titulků během filmu, změna kontrastu, jasu, sytosti a mnohé další.

AIMP2

Rychlý a nenáročný přehrávač souborů MP3 a ostatních hudebních souborů. Program je konkurencí známého Winampu, ale na rozdíl od něho je kratší, méně náročný na paměť a disponuje stejnými funkcemi, jako je přehrávání hudby, skinovatelnost, úprava tagů a další.

Winamp

Nejstahovanější software

Program umožňuje přehrávání nejrůznějších hudebních formátů a také filmů a videí. Pro Winamp je charakteristické snadné ovládání, možnosti vizualizace hudby, které ještě více umocňují hudební zážitek. Mezi jeho funkce patří vypalování CD přímo z přehrávače, převody CD do formátů MP3, WMA a AAC, poslech internetových rádií, sledování internetových televizí, podpora kapesních přehrávačů iPod, podpora klasických i moderních skinů, podpora Unicode názvů souborů a písní, možnosti vytváření vlastních playlistů, možnosti individuálních nastavení pro jednotlivé uživatele os Windows na jednom počítači, grafický ekvalizér, pamatování uživatelských nastavení, apod.

Vypalování médií

CDBurnerXP Pro

Freewarový vypalovací software, který ušel dlouhou cestu a nyní se již stal plnohodnotným konkurentem velikánů, jakým je třeba Nero. Program je v českém jazyce, je jednoduchý a k obyčejnému člověku přívětivý. Nabízí veškeré potřebné funkce včetně správy obrazů disků, úpravu hudby, převod audio formátů a samozřejmostí je i podpora dvouvrstvých medií.

Ashampoo Burning Studio 6 FREE

Tento nástroj je určen pro snadné a pohodlné vypalování CD, DVD i Blu-ray nosičů. Vypalovat lze téměř všechny typy těchto nosičů, datová CD/DVD, audio CD, filmová DVD, kopírovat disky, vytvářet a pálit image atd. Program je možno používat i k zálohování dat a k ripování hudby do audio souborů.

Ochrana před škůdci

Spyware Terminator

SpyEx

Účinný nástroj pro odstranění spyware ze systému a pro ochranu systému proti těmto škodlivým a špionážním programům v reálném čase. Program odstraňuje nejen spyware, ale také malware, adware, viry typu hijack a další škodlivé programy. Možnost automatické aktualizace virových databází přes Internet a nastavení automatické kontroly systému ve stanovený čas. Od této verze obsahuje produkt Web Security Guard, který pomáhá v prevenci při brouzdání na Internetu.

avast! Home Edition

avast! Home Edition

Komplexní antivirový software nabízející kompletní ochranu proti virům, červům a trojským koním. Jedná se o spolehlivý antivirový program, který byl několikrát oceněn časopisem Virus Bulletin. Disponuje rezidentním štítem, který nenechá žádnou „havěť“ bez povšimnutí. Možná snad jeho hardwarové nároky snižují hodnocení produktu.

Komunikace

QIP Infium

QIP

Poslední z řady QIP kecálků využívajících síť ICQ. Na rozdíl od svého ICQ konkurenta neobsahuje reklamy, je rychlejší, má menší nároky na paměť a je intuitivnější. Komu nevadí “starší” grafický design, QIP Infium je jasná volba.

Skype

Program sloužící k provádění telefonátů a videohovorů. Pokud máte připojení k internetu se slušnou odezvou a disponujete mikrofonem a sluchátky nebo reproduktory, pomocí tohoto programu se dovoláte po celém světě nejen v rámci sítě Skype, ale také na pevná a mobilní telefonní čísla.

Webový prohlížeč

Mozilla Firefox

Firefox

Vlajkový projekt společnosti Mozilla nabízející bezpečnější a dokonalejší brouzdání po internetu než za pomoci Internet Exploreru. Firefox je rychlejší, bezpečnější, přizpůsobivější, disponuje celou řadou přídavných modulů, je lehce skinovatelný a samozřejmě je v českém jazyce.

Poštovní klient

Mozilla Thunderbird

Jednoduchý klient pro příjem a odesílání elektronické pošty. Tento program má spoustu zajímavých funkcí, kvůli kterým se vyplatí jej používat. Třeba například možnost použití různých rozlišení, možnost přizpůsobení nástrojového panelu, přehledná online nápověda nebo např. podpora add-onů. Dalším příjemným překvapením je fakt, že Thunderbird dokáže rozdělovat a seskupovat e-maily podle různých hledisek (například podle data, odesílatele atd), takže pošta se stane snadno a rychle přehlednou. Díky antispamovému filtru umí vybrat nevyžádanou poštu a ušetří vám tak čas, který byste strávili tříděním pošty. Navíc vždy, když zprávu označíte jako nevyžádanou, Thunderbird si tuto informaci zapamatuje a podle toho také upraví své filtrování.

Prohlížení obrázků a fotografií

IrfanView

Nenáročný, rychlý a spolehlivý prohlížeč fotek a jiných obrazových materiálů. Můžete používat prohlížeč, který je přímo implementován ve Windows, ale IrfanView Vám nabídne vyšší rychlost, jednoduché funkce úpravy obrázků a fotografií a jeho nároky jsou minimální.

Správa a údržba

CCleaner

Čištění registrů

Freewarový produkt k čištění registrů, mazání dočasných souborů a údržbě prostoru na disku. Každému se jistě stalo, že odinstaloval program, ale stále nějaké záznamy zůstaly v paměti a zpomalují počítač. CCleaner slouží přesně k tomuto čištění a svou práci odvádí skutečně dobře. Stejně tak maže i cookies, které zůstávají po návštěvách internetových stránek, odinstalovává programy a lze s ním upravovat, které programy spouštět a nespouštět po startu operačního systému. Program je samozřejmě v českém jazyce.

Samozřejmě existuje řada dalších programů a určitě užíváte i jiné programy, než jsem zde uvedl, ale jak vidíte, systém vašeho počítače se dá naprosto bez problémů vybavit softwarem, který je naprosto zdarma a poskytuje běžnému uživateli veškeré funkce, které potřebuje. Ještě stále nevěříte, že lze počítač kvalitně vybavit zadarmo?

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.